Zakończył się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia

Data publikacji: 08.06.2017 21:22
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura


Fot. powiat-nisko.pl

Wzięli w nim udział uczniowie z ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych z diecezji sandomierskiej mieszkający na terenie województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W Domu Katolickim w Sandomierzu odbyło się podsumowanie tej imprezy.

Młodzież  biorąca w niej udział prezentowała różnorodne formy: spektakle, prezentacje multimedialne, filmy, śpiew i recytację. Uczniowie Gimnazjum Katolickiego w Stalowej Woli przygotowali przedstawienie o życiu i jego wartościach. Szymon Haczyk powiedział nam, że dla niego udział w festiwalu był ważnym wydarzeniem,  podczas pracy nad spektaklem zetknął się  z kilkoma nowymi elementami jak np. interpretacja otaczającej rzeczywistości.

Koordynatorka Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Alicja Szewczyk stwierdziła, że jego głównym  celem jest promowanie kultury polskiej i chrześcijańskiej ponieważ są to dwie nieodzowne wartości naszego narodu. Jej zdaniem  poprzez rozmaite formy artystyczne młodzi ludzie łatwiej mogą wypowiedzieć się na temat tak istotnych kwestii, ponadto jest to też łatwiejsze w odbiorze dla ich rówieśników.

Festiwalową galę poprzedziła msza święta w bazylice katedralne, którą odprawił biskup Krzysztof Nitkiewicz. Podkreślił, że Festiwal Kultury Chrześcijańskiej zbliża ludzi do siebie. Ponadto opiera się na wartościach uniwersalnych dzięki czemu pomaga odnowić nasze społeczeństwo.

- Ono coraz bardziej odchodzi od Boga, od największych wartości, a jedną z ich jest miłość. Stąd biorą się zamachy i różnego rodzaju zbrodnie. Jeżeli w imię Chrystusa będziemy ze sobą współpracowali to łatwiej będzie o właściwą  postawę - dodał hierarcha.

Tegoroczny Festiwal Kultury Chrześcijańskiej zorganizowano po raz 20. Odbył się pod hasłem „Idźcie i głoście”.

Tagi do tego wpisu
Reklama