Elżbieta Śreniawska: Oferta spółki Michalczewski wzbudza kontrowersje

Data publikacji: 12.06.2017 09:48
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Elżbieta Śreniawska, prezes MPK Kielce

Elżbieta Śreniawska, prezes MPK Kielce
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Co dalej z przetargiem ogłoszonym przez ZTM na obsługę komunikacji miejskiej w Kielcach na najbliższe 10 lat? Jak już informowaliśmy, swoje oferty złożyły dwie firmy: kieleckie MPK i spółka przewozowa Michalczewski Spółka z.o.o. z Radomia. Kontrakt, jaki miasto chce podpisać wart jest ponad 600 milionów złotych.

O wyborze usługodawcy w głównej mierze decydować ma kryterium ceny za wozokilometr. Zarząd Transportu Miejskiego analizuje teraz obydwie propozycje. Z naszych informacji wynika, że spółka Michalewski przedstawiła korzystniejszą cenowo ofertę.

Elżbieta Śreniawska, prezes kieleckiego MPK ma wątpliwości co do intencji i przygotowania radomskiej spółki do przewozu mieszkańców Kielc. Jak powiedziała na naszej antenie, po pierwsze spółka Michalczewski przedstawił tylko częściową propozycję, zawierającą ofertę cenową, a wiadomo jest, że nie ma bazy, wystarczającej liczby autobusów i kierowców, co jest niezbędne do zorganizowania komunikacji.

- Byliśmy zdumieni podczas otwarcia ofert, tym bardziej, że dochodziły do nas informacje o udziale w przetargu radomskiej spółki. Ich propozycja cenowa wzbudza kontrowersje. Po przeanalizowaniu rynku wynika, że spółka Michalczewski podczas przystępowania do przetargu w Radomiu, kilka miesięcy temu dał stawkę ponad 6 złotych 30 groszy za wozokilometr, gdzie były autobusy używane, a nie nowe. Kilka dni temu w Warszawie zaproponował 8 złotych 11 groszy, tak samo jak spółka MOBILIS i we Wrocławiu, gdzie daje stawkę średnio powyżej 7,90, więc ceny 5,67 oczywiście nie ma na rynku biorąc pod uwagę poziom zorganizowania obsługi komunikacyjnej - podkreśliła prezes kieleckiego MPK.

Dzisiaj komisja przetargowa złożona z pracowników ZTM przedstawi prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu swoje wnioski.

Przypomnijmy, firma, która wygra przetarg, będzie wozić pasażerów w Kielcach oraz w dziewięciu ościennych gminach przez 10 najbliższych lat. Musi mieć 123 autobusy, w tym 31 przegubowych, które mają średnio osiem lat, 350 kierowców i zajezdnię na terenie Kielc. Wybrana firma będzie obsługiwać także 25 autobusów hybrydowych, które w tym roku kupi miasto.

Podobne wiadomości
Reklama