W Kielcach rozdanie medali Per Artem Ad Deum

Data publikacji: 12.06.2017 10:06
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.6.2016 Kielce. XVII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO

20.6.2016 Kielce. XVII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Kielcach znane osobistości świata nauki i kultury odbiorą dziś medale Papieskiej Rady do spraw Kultury Per Artem Ad Deum. Medal od trzynastu lat wręczany jest podczas uroczystej gali targów Sacroexpo w Targach Kielce. W tym roku, kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Florczyka medalem wyróżniła trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki i nauki.

Uhonorowano austriacką artystkę-fotografika Claudię Henzler prowadzącą działania artystyczne w kilkudziesięciu krajach na świecie; polskiego astrofizyka księdza profesora Michała Hellera, jednego z najbardziej znanych i docenianych naukowców zarówno w środowiskach religijnych jak i ateistycznych, oraz czeskiego księdza profesora Tomasza Halika, działającego społecznie i naukowo od czasów komunizmu.

Jutro laureaci wygłoszą swoje wykłady podczas zorganizowanej po raz pierwszy konferencji pod tą samą nazwą  - Per Artem Ad Deum. Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń poinformował, że wystąpienia tegorocznych laureatów uzupełnione o rozważania profesora Leszka Mądzika i reżysera Krzysztofa Zanussiego zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie.

Medal Per Artem at Deum wręczany jest w Kielcach od 2005 roku za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.

Podobne wiadomości
Reklama