Przez sztukę do Boga - artyści nagrodzeni medalami

Data publikacji: 12.06.2017 20:28
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.06.2017 Kielce. Gala wręczenia medali Per Artem at Deum.

12.06.2017 Kielce. Gala wręczenia medali Per Artem at Deum.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Znane osobistości świata nauki i kultury odebrały medale Papieskiej Rady do spraw Kultury Per Artem Ad Deum. Medal od trzynastu lat wręczany jest podczas uroczystej gali targów Sacroexpo w Targach Kielce. W tym roku, kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Florczyka medalem wyróżniła trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki i nauki.

Jako pierwszy medal odebrał jeden z najbardziej znanych na świecie astrofizyków – ksiądz profesor Michał Heller, który dziękując za wyróżnienie przypomniał tytuł swej książki: „Czy fizyka jest nauką humanistyczną?” dodając, że równie dobrze pytanie mogło by brzmieć, czy może być sztuką. Profesor Heller odpowiedział, że tak, jeżeli naukowiec nie jest rzemieślnikiem.

W tym roku kapituła wyróżniła medalem legendarną postać czeskiego katolicyzmu – księdza profesora Tomasza Halika, który mówiąc o ludziach wątpiących i ich obecności w Kościele powoływał się na naukę papieża Franciszka, którego nazwał prorokiem naszych czasów.

Medal odebrała także austriacka artystka-fotografik Claudia Henzler prowadząca działania artystyczne w kilkudziesięciu krajach na świecie, która w Kielcach namawiała do czynienia małych kroków, dzięki którym zawsze dojdziemy do Boga i drugiego człowieka.

We wtorek laureaci wygłoszą swoje wykłady podczas zorganizowanej po raz pierwszy konferencji pod tą samą nazwą  - Per Artem Ad Deum. Wystąpienia tegorocznych laureatów uzupełnione o rozważania profesora Leszka Mądzika i reżysera Krzysztofa Zanussiego zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie.

Medal Per Artem at Deum wręczany jest w Kielcach od 2005 roku za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.

Reklama