Będą pieniądze na remont starego mostu w Sandomierzu? Są dwie szanse

Data publikacji: 25.06.2017 18:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.09.2016 Sandomierz. Stary most na Wiśle.

07.09.2016 Sandomierz. Stary most na Wiśle.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Są pierwsze konkretne pomysły poszukiwania źródeł finansowania i realizacji remontu starego mostu na Wiśle w Sandomierzu, leżącego w ciągu drogi krajowej nr 77 oraz ul. Lwowskiej bis o parametrach trasy szybkiego ruchu. Wypracowano je na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Królewskiego Miasta Sandomierza.

Jak powiedział przewodniczący tego gremium poseł PiS Marek Kwitek, rysują się dwie szanse na zdobycie pieniędzy na te inwestycje, na które wcześniejsza ekipa rządowa nie zabezpieczyła funduszy. Jedną z nich będzie tworzony przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa program wzmocnienia dróg krajowych, który będzie realizowany niezależnie od programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Nowy program ministerialny ma na celu dostosowanie parametrów polskich dróg do dyrektywy unijnej mówiącej o tym, że na drogach krajowych dopuszczalna masa pojazdów na jedną oś wynosi 11,5 tony.

Zdaniem posła Marka Kwitka Sandomierz ma szansę znaleźć się na liście rankingowej tego programu, i tym samym uzyskać dofinansowanie. Mógłby powstać jeden ciąg drogi o nowych parametrach od Milczan przez obwodnicę sandomierską, ul. Żwirki i Wigury , do mostu na Wiśle i tuż za nim. Ta sytuacja otworzyłaby szansę na remont starego mostu, który wtedy spełniałby funkcję drogi o znaczeniu obronnym. W Ministerstwie Obrony Narodowej powstają obecnie projekty ustaw dotyczące przygotowania infrastruktury dróg na potrzeby obronne państwa i zabezpieczenia potrzeb transportowych sił zbrojnych. Most na Wiśle w Sandomierzu ma duże szanse aby znaleźć się na liście tego rodzaju obiektów - uważa poseł Marek Kwitek, dlatego zwróci się do samorządu sandomierskiego o to, aby wystąpił z wnioskami do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o uwzględnienie sandomierskich inwestycji w nowych programach rządowych. Taka procedura jest konieczna.

Stary most na Wiśle w Sandomierzu został zamknięty dla ruchu pojazdów ze względu na zły stan techniczny niedługo po otwarciu nowej przeprawy przez rzekę co miało miejsce w 2011 roku.

Tagi do tego wpisu
Reklama