Pogrom kielecki czy pogrom w Kielcach? Konferencja IPN i UJK [PROGRAM]

Data publikacji: 03.07.2017 07:29 / Data aktualizacji: 03.07.2017 12:41
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania - kontrowersje - perspektywy”

Kielce. Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania - kontrowersje - perspektywy”
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach trwa dwudniowa konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania - kontrowersje - perspektywy” zorganizowana przez kielecką delegaturę IPN wspólnie z Instytutem Historii UJK.

Rozpoczynając obrady wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma przypomniał, że przez lata komunizmu polscy historycy nie mogli rzetelnie prezentować wyników swoich badań i w efekcie na świecie zakorzenił się stereotyp „złej Polski”, w której Żydom działa się w XX wieku krzywda.

- Międzywojenna Polska nie była rajem dla tej społeczności, ale gwarantowała jej bezpieczeństwo. Wszystko zmieniło się po agresji Niemiec na Polskę - dodał prezes.

Nie zmienia to jednak faktu, że takie wydarzenia jak w Kielcach są zawsze haniebnym fragmentem naszej historii i nawet jeżeli do zabicia drugiego człowieka ktoś był podburzony musi ponieść tego konsekwencję.

- Dostęp do nowych archiwów i ponowna kwerenda materiałów źródłowych zachęca historyków do ponownego zbadania kwestii wydarzeń w Kielcach w 1946 roku - mówi Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który przygotowuje materiały do nowej monografii pogromu w Kielcach. - Sprawą dotąd nie uwzględnioną w badaniach jest obecność jednostek militarnych w Kielcach w dniu pogromu i ich ewentualna rola w wydarzeniach - dodał naukowiec.

Referaty na konferencję przygotowali uznani badacze z wielu ośrodków naukowych w Polsce i za granicą, między innymi z Polskiej Akademii Nauk, kilku uniwersytetów oraz placówek badawczych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

PROGRAM KONFERENCJI

Reklama