Polacy z Ukrainy odwiedzili IPN

Data publikacji: 05.07.2017 14:06
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.03.2017 Kielce. Przystanek Historia

03.03.2017 Kielce. Przystanek Historia
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyło się dzisiaj spotkanie z Polakami z Korostyszewa z obwodu Żytomierskiego na Ukrainie. Grupa 17 osób po raz pierwszy odwiedziła Polskę i swój pobyt traktuje, jako zapoznanie się historią, językiem, zabytkami i osobliwościami naszego kraju.

Organizatorem przyjazdu jest Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Waldemar Bartosz, prezes stowarzyszenia wyjaśnia, że osoby te są potomkami tamtejszej rdzennej ludności polskiej, tępionej w ramach stalinowskich czystek w latach 1937-1939. Jak zaznacza duch polskości nigdy tam, nie umarł a pod opieką księdza Andrzeja Baczyńskiego reaktywowano parafię rzymskokatolicką, w której msze odprawiane są po Polsku.

Wśród gości była między innymi Walentyna Rusiecka, która powiedziała że jest szczęśliwa, że może odwiedzić ziemie swoich przodków.  

- Jestem Polką, ale nigdy nie byłam w Polsce. Moja matka wychowywała mnie, jako Polkę. Obchodzimy wszystkie święta narodowe a w domu rozmawiamy po Polsku - mówiła

Z kolei Helena Czajkowska zauważyła, że jak dotąd pobyt w Polsce bardzo jej się podoba i czuje się jak w domu. Jak dodała od zawsze czuje się Polką tak była wychowywana i tak wychowuje swoje dzieci.  

- Posiadam kartę Polaka, podobnie jak moje dzieci. One uczą się polskiego na dodatkowych zajęciach. Jestem bardzo szczęśliwa, ze udało mi się odwiedzić moją ojczyznę. - powiedziała.

Podczas spotkania w placówce IPN goście wysłuchali wykładu dotyczącego losów Polaków na kresach wschodnich po wybuchu II wojny światowej. W planach jest jeszcze zwiedzanie Kielc oraz klasztoru na św. Krzyżu. Poza tym goście odwiedzą jeszcze Kraków i Warszawę.

Tagi do tego wpisu
Reklama