Rycerze, mieszczanie i kupcy na sandomierskim Rynku [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 08.07.2017 09:35 / Data aktualizacji: 08.07.2017 21:14
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Jarmark Jagielloński (08.07.2017)

Sandomierz. Jarmark Jagielloński (08.07.2017)
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbywa się Jarmark Jagielloński połączony z pokazami rycerskimi. Głównym punktem dzisiejszych wydarzeń była inscenizacja koronacji wojewodzianki sandomierskiej Elżbiety Granowskiej na królową Polski.

Była ona trzecią żoną króla Władysława Jagiełły, którą miał pojąć z prawdziwej miłości. Orszak królewski oraz dostojników kościelnych w historycznych strojach zrobił duże wrażenie na sandomierzanach i turystach. Parze królewskiej towarzyszyli także najznakomitsi rycerze na koniach, w tym Zawisza Czarny z Garbowa, piechota oraz damy dworu. Koronacji dokonał arcybiskup lwowski Jan  Mikołaj.

Paulina Bury, która wcieliła się w postać królowej Elżbiety, powiedziała nam, że atmosfera panująca na starówce podczas inscenizacji była wyjątkowa i można było poczuć się naprawdę jak w XV wieku. Maciej Bury, który grał rolę króla Władysława Jagiełły stwierdził, że koronacja wojewodzianki Elżbiety była ogromnym splendorem i wyróżnieniem dla Ziemi Sandomierskiej.

- Król doceniał możnowładców z tego terenu oraz rycerzy za ich męstwo i oddanie - dodał.

Pokazy rycerskie odbywają się teraz na błoniach, a na Rynku Starego Miasta koncertuje formacja Kipikasza z polską muzyką tradycyjną. Wokół ratusza jest około 70 stoisk z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami. Można kupić, m.in., wędliny, sery, oleje tłoczone na zimno, miody, regionalne wina i piwa, przyprawy, a także przysmaki tatarskie wykonane, np. z ciasta makaronowego, smażonego z dodatkami mięsnymi albo w wersji na słodko. Jarmark Jagielloński kontynuowany będzie jutro.

Reklama