Umowa na obwodnicę Kazimierzy Wielkiej podpisana

Data publikacji: 19.07.2017 15:09
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podpisanie umowy na budowę obwodnicy Kazimierzy Wielkiej (lipiec 2017)

Podpisanie umowy na budowę obwodnicy Kazimierzy Wielkiej (lipiec 2017)
Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W drugiej połowie przyszłego roku rozpoczną się prace przy budowie obwodnicy Kazimierzy Wielkiej. Umowę na jej wykonanie podpisali dziś w kazimierskim starostwie dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski i przedstawiciele konsorcjum firm TRAKT oraz FART, które obwodnicę zaprojektują i wybudują.

Damian Urbanowski informuje, że droga będzie miała ok. 3 kilometrów i przebiegnie po północno-wschodniej stronie miasta. Wjazd powstanie na początku Kazimierzy Wielkiej, nieopodal budynku Państwowej Straży Pożarnej, a po minięciu miasta od wschodu, w okolicach miejskiego stadionu połączy się z drogą nr 776 z Buska-Zdroju, a zakończy na drodze wylotowej z Kazimierzy w kierunku Koszyc w sąsiedztwie Powiatowego Zarządu Dróg.

W ramach inwestycji powstanie również półtorakilometrowy odcinek tzw. zachodniej obwodnicy, prowadzący do obecnego ronda w Donosach. Umożliwi to ominięcie miasta kierowcom podążającym w stronę Krakowa. Damian Urbanowski dodaje, że drugim etapem inwestycji będzie modernizacja drogi z Kazimierzy Wielkiej do granic województwa. Na razie nie jest znany termin rozpoczęcia prac, ale muszą się one zakończyć do 2021 roku.

Budowa obwodnicy Kazimierzy Wielkiej będzie kosztowała prawie 38 mln złotych. Większość pieniędzy pokryje unijna dotacja. Starosta kazimierski Jan Nowak podkreślił, że droga była wyczekiwana w mieście od lat. Jej budowa rozwiąże problem uciążliwego ruchu ciężarówek w centrum miejscowości.

- Kazimierza stanie się miastem nowoczesnym pod względem infrastruktury drogowej, co w znaczący sposób rozbuduje możliwości inwestowania w mieście, z uwzględnieniem przyszłości uzdrowiskowej – uważa starosta.

Obwodnica ma być gotowa do października 2020 roku.        

Tagi do tego wpisu
Reklama