Profilaktyka szansą na wyleczenie

Data publikacji: 20.07.2017 09:55
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Zdrowie
Leszek Smorąg, specjalista ginekologii-położnictwa, Klinika Ginekologii oraz Zakład Epidemiologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach

Leszek Smorąg, specjalista ginekologii-położnictwa, Klinika Ginekologii oraz Zakład Epidemiologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

- Strach przed diagnozą sprawia, że kobiety rzadko lub w ogóle nie wykonują mammografii i cytologii - uważa doktor Leszek Smorąg, specjalista ginekologii i położnictwa ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

W porównaniu z rokiem ubiegłym znacznie spadła liczba zgłoszeń na badania, dlatego ŚCO rozpoczęło kampanię informacyjno-edukacyjną, by zachęcić panie do wizyt w centrum.

- Badania profilaktyczne służą przede wszystkim potwierdzeniu, że człowiek jest zdrowy - stwierdził gość Radia Kielce.

Dodał, że 97 procent wyników cytologii jest prawidłowe, zatem wykonując te badania tylko potwierdzimy dobry stan zdrowia. Zaznaczył, że rak szyjki macicy we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, zatem osoby chore często błędnie myślą, że nic im nie dolega. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje duże, a nawet stuprocentowe szanse na wyleczenie.

Najskuteczniejszym sposobem zachęcenia do badań profilaktycznych jest wysyłanie imiennych zaproszeń. To zadanie należało do wojewódzkich ośrodków koordynacyjnych, ale czas ich działalności, przewidziany tylko na 10 lat, już wygasł.

W ostatnich latach liczba pacjentek, które zgłaszają się do centrum w zaawansowanym stadium choroby zwiększyła się.

- W przypadku raka szyjki macicy u co drugiej pacjentki stwierdzono zaawansowaną chorobę. W stosunku do krajów skandynawskich, które są liderami w prowadzeniu badań profilaktycznych Polska ma strukturę pacjentów o 29 procent gorszą, co oznacza, że u tego odsetka osób wyleczenie choroby może stanowić problem - zaznaczył dr Leszek Smorąg.

W ramach prowadzonej przez ŚCO kampanii odbywać się będą spotkania informacyjno-edukacyjne oraz darmowe badania w specjalnym cytomammobusie.

Warunkiem bezpłatnego dowozu na badania mammograficzne i cytologiczne do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jest zebranie się co najmniej pięcioosobowej grupy. By zamówić transport należy zadzwonić na numer 609 990 033 w przypadku badań cytologicznych, natomiast w sprawie badań mammograficznych na numer 607 778 888.

Kampania potrwa do końca przyszłego roku.

Reklama