Przez Góry Świętokrzyskie szlakiem Benedyktynów

Data publikacji: 21.07.2017 14:50
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Górach Świętokrzyskich może powstać szlak prowadzący śladami kultury benedyktyńskiej. Ma przebiegać przez cztery gminy: Bodzentyn, Pawłów, Łagów i Bieliny.

Benedyktyni ze Świętego Krzyża odegrali ogromną rolę w rozwoju tych ziem, o czym projekt ma w atrakcyjny sposób przypominać. Założeniem jest łączenie historii, w tym zabezpieczeni zabytków, np. ruin bodzentyńskiego zamku, z nowoczesnymi technologiami.

- Turysta za pomocą tzw. wirtualnej rzeczywistości przeniesie się np. z ruin w czasy świetności pałacu - mówi Anna Łubek, dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich.

Niewykluczone, że podczas wędrówki po poszczególnych komnatach będzie można spotkać króla Władysława Jagiełłę. Na podstawie archiwalnych zapisów odtworzone zostanie też np. skryptorium benedyktyńskie, do którego turysta będzie mógł się przenieść w Pawłowie. Powstanie tam też Ośrodek Dokumentacji Historii, w którym każdy mieszkaniec regionu będzie mógł nagrać swoje wspomnienia lub przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o regionie. Z kolei w Łagowie będzie można poznać tradycje kamieniarskie, kulinarne i rękodzieło.

Z kolei w Hucie Szklanej powstanie ogród sensoryczny, w którym będzie można poznać Góry Świętokrzyskie za pomocą zmysłów. Poczuć intensywną woń ziół i drzew, np. jabłoni, których uprawy miejscową ludność uczyli benedyktyni.

- Rozbudowana zostanie też Osada Średniowieczna, gdzie powstaną nowe stanowiska - dodaje Anna Łubek. Pojawi się np. leśna huta szkła.

Turysta będzie mógł zwiedzić jeden element szlaku, ale w planach jest oferowanie także wspólnego biletu do wszystkich atrakcji. Nie wykluczone, że powstanie też specjalny transport.

- Projekt może znacznie wpłynąć na rozwój turystyczno-gospodarczy tego regionu - podkreśla Sławomir Kopacz, wójt Bielin. Celem jest połączenie wielu pojedynczych atrakcji regionu, tak by zatrzymać turystę na dłużej.

Planowany szlak będzie uzupełnieniem innych prac, na które Bieliny wspólnie z Klasztorem Misjonarzy Oblatów i Wojewódzkim Domem Kultury zdobyły już pieniądze.

- Projekt zakłada kolejne prace renowacyjne na Świętym Krzyżu i budowę w Hucie Szklanej „Świętokrzyskiej Zagrody Kultury”, w której prezentowany będzie dorobek wsi świętokrzyskiej -dodaje Sławomir Kopacz.

Koszt stworzenia „Szlaku śladami kultury benedyktyńskiej” jest szacowany na ok. 21 milionów złotych. Związek Gmin Gór Świętokrzyskich ubiega się o unijne dofinansowanie projektu. Jeśli udałoby się otrzymać pieniądze, to nowe atrakcje turystyczne byłyby dostępne od 2020 roku.

Reklama