Zmiana nazwy ulic w Kielcach. Patronem zostanie strażnik klasztoru na Karczówce

Data publikacji: 24.07.2017 12:10
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.07.2017 Kielce. Ulica Dąbrowszczaków, która niedługo zmieni nazwę na Ojca Kolumbina Tomaszewskiego

24.07.2017 Kielce. Ulica Dąbrowszczaków, która niedługo zmieni nazwę na Ojca Kolumbina Tomaszewskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolejna ulica w Kielcach zmieni nazwę, w związku z ustawą dekomunizacyjną. Chodzi o ulice Dąbrowszczaków, na osiedlu Podhale, której nowym patronem ma być Ojciec Kolumbin Tomaszewski.

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej, nazwa Dąbrowszczacy nawiązuje do 13. Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego, złożonej między innymi z polskich komunistów. Jednostka ta, podczas wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936–1939 realizowała politykę stalinowską na półwyspie Iberyjskim. Natomiast w latach II wojny światowej, jako tzw. „hiszpanie” stali się zapleczem kadrowym dla powstających w centralnej Polsce oddziałów komunistycznej Gwardii Ludowej.

W projekcie uchwały czytamy, że nadanie nazwy „Ojca Kolumbina Tomaszewskiego” ma na celu uhonorowanie strażnika klasztoru na Karczówce. Po upadku powstania styczniowego w 1864 roku, rząd carski wypędził Bernardynów z Karczówki za ich udział w Powstaniu. Jedynym duchownym, który pozostał na miejscu był Kolumbin Tomaszewski. Przez następne 50 lat samotnie opiekował się klasztorem. Wytrwał na straży do 1914. To dzięki niemu, klasztor utrzymał swój sakralny charakter.

Uchwałą w tej sprawie radni zajmą się podczas najbliższej sesji Rady Miasta, 27 lipca.

Tagi do tego wpisu
Reklama