Bezpłatny transport zachętą do badań

Data publikacji: 26.07.2017 12:33
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Zdrowie
11.05.2016 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO. Onkologia.

11.05.2016 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO. Onkologia.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii realizuje kolejny pomysł na zachęcenie kobiet do badań profilaktycznych. Szpital zamówi i opłaci specjalnego busa paniom, które zdecydują się przyjechać do Kielc na mammografię i cytologię.

Wystarczy, że zbierze się grupa przynajmniej 5 kobiet, żeby samochód przyjechał po nie, przywiózł na badanie i odwiózł do domu. Dziś z takiej możliwości skorzystała pierwsza, 10-osobowa grupa kobiet ze Starachowic.

Jedna z pań, która zdecydowała się na badania, podkreśla, że to dla niej bardzo ważne. Sama bada się systematycznie, bo dba o swoje zdrowie. Według niej trzeba się kontrolować, żeby później nie okazało się, że chorujemy na raka. Dodaje, że darmowy transport do Kielc to świetny pomysł, a w szpitalu nie trzeba było czekać w kolejkach.

Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO, dodaje, że bus będzie kursował tak często, jak będą tego potrzebowały pacjentki. Dodatkowo, jeśli mają pod opieką osobę niesamodzielną, np. niepełnosprawną lub małe dziecko, to ŚCO wynajmie opiekę dla tych osób.

Statystyki nadal są zatrważające. Z badań profilaktycznych korzysta zaledwie ok. 30 proc. Polek, podczas gdy w np. krajach skandynawskich, ten wskaźnik sięga 70 proc.

- Częstym argumentem kobiet, które się nie badają jest trudność w dotarciu do Kielc. Dlatego szpital, przynajmniej przez rok będzie zapewniał darmowy transport - podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Według niego, brak czasu jest zwykłą wymówką. Tymczasem badania profilaktyczne pozwalają wykryć wczesne zmiany przednowotworowe, które można wyleczyć.

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dwukrotnie odwiedzą też wszystkie gminy województwa świętokrzyskiego, zachęcając panie do badań profilaktycznych. W czwartek i w piątek mammobus będzie dostępny w Pińczowie.

Reklama