Produkowali armaty i kultową ciężarówkę - STAR w fotografiach

Data publikacji: 26.07.2017 21:12
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
26.07.2017 Kielce. Wystawa fotografii na kieleckim Rynku przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic.

26.07.2017 Kielce. Wystawa fotografii na kieleckim Rynku przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Na kieleckim Rynku można oglądać wystawę zatytułowaną „Produkowaliśmy armaty”. Na planszach prezentowane są w większości stare fotografie, ale także krótkie komentarze i mapki dotyczące starachowickich zakładów STAR. Są również informacje o historii Starachowic.

Pierwsza część wystawy dotyczy produkcji zbrojeniowej w zakładach, natomiast druga skoncentrowana jest wokół znanych, ale dzisiaj już nie produkowanych, samochodów ciężarowych marki STAR. Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc, informuje, że nazwa pochodzi od Starachowic, w których  od 1948 roku wyprodukowano tych pojazdów prawie 400 000 tysięcy. Dodaje, że marka jest bardzo rozpoznawalna, szczególnie wśród starszego pokolenia.

Wystawa została stworzona przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic, w związku z 80 rocznicą powołania Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym Starachowice odegrały dużą rolę, ponieważ były jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu zbrojeniowego. Pierwszy raz wystawa została pokazana podczas konferencji dotyczącej dziejów Starachowic. Krzysztof Myśliński podpowiedział Towarzystwu Przyjaciół Kielc, by ekspozycję zaprezentować w stolicy regionu.

Wystawę można oglądać na kieleckim Rynku do 4 sierpnia.

 

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama