Wiadomo, jak będzie wyglądał "Kubuś" [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 03.08.2017 12:19 / Data aktualizacji: 03.08.2017 13:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.08.2017 Kielce. Przedstawienie koncepcji architektonicznej nowej siedziby teatru

03.08.2017 Kielce. Przedstawienie koncepcji architektonicznej nowej siedziby teatru "Kubuś".
Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce / Koncepcja architektoniczna nowej siedziby teatru "Kubuś"

Gotowa jest kolejna koncepcja architektoniczna nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Przygotowała ją, wybrana w przetargu Pracownia Architektoniczna Cezary Furmanek z Łodzi, która opracuje też dokumentację budowlaną.

Koncepcja satysfakcjonuje zarówno miasto, teatr, jak i konserwatora zabytków. Wykorzystane zostaną przede wszystkim budynki dawnego Dworu Starościńskiego i Kuźni, które zostaną połączone nowoczesnym łącznikiem.

W zabytkowych budynkach na Wzgórzu Zamkowym powstaną dwie sceny z komfortowymi rozwiązaniami dla widzów. Duża scena pomieści ok. 150 widzów, a sala kameralna ok. 70 osób, z możliwością dowolnego ustawiania miejsc na widowni. Wejście główne będzie zlokalizowane od strony północnej, czyli od ulicy Zamkowej. Wejdziemy prosto do wielopoziomowego, przestronnego foyer, z którego dostaniemy się na wszystkie kondygnacje obiektu.

- Na poziomie -1 będą szatnie i toalety. Z parteru będzie można wejść na dużą widownię, która pomieści ok. 150 widzów - mówi architekt Anita Staszewska-Furmanek.

Z ostatniego poziomu foyer będzie można przejść do sali kameralnej przeznaczonej dla ok. 70 osób. Będzie tam płaska podłoga umożliwiająca dowolne kształtowanie przestrzeni scenicznej i widowni. W zależności od potrzeb może powstać np. widownia jedno i dwustronna w układzie ulicowym, molo lub wieloscenicznym.

Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W foyer będzie winda, a w ostatnim rzędzie widowni na dużej scenie będzie przestrzeń np. dla osób na wózkach.

- Nowoczesne sceny to najważniejsze elementy dla Teatru „Kubuś”, który w swojej obecnej siedzibie dysponuje jedną, niewielką sceną. Możliwości techniczne znacznie się poprawią - mówi Robert Drobniuch, dyrektor teatru.

Przy dużej scenie powstaną 4 zapadnie, stwarzając nowe warunki tworzenia spektakli.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreśla, że Wzgórze Zamkowe jest dobrym miejscem na nową siedzibę teatru. To miejsce historyczne i przeznaczenie go na cele kulturowe jest dobrym rozwiązaniem. Według prezydenta, projektanci dobrze poradzili sobie z niełatwym zadaniem stworzenia w zabytkowych budynkach teatru, jednak na ostatecznie ocenę będzie można sobie wyrobić po zakończeniu prac budowlanych.

To już drugie rozstrzygnięcie i prezentacja koncepcji nowej siedziby „Kubusia”. Poprzednie rozwiązanie zaprezentowano w sierpniu 2015 roku. Była to praca firmy WXCA, która wygrała konkurs architektoniczny. Jednak umowa z firmą została zerwana. Zdaniem urzędników z kieleckiego ratusza powodem było niewywiązywanie się pracowni z terminów, które wyznaczało miasto.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu budowlanego. Ich zakończenie planowane jest na koniec pierwszego półrocza 2018 roku. Budowa nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora Kubuś rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku i będzie kosztować ok 20 milionów złotych, z czego 13 milionów złotych to dofinansowanie unijne. Według szacunków, nowa siedziba teatru będzie gotowa w 2020 roku.

Reklama