W Kunowie wybudują nowoczesną oczyszczalnię ścieków

Data publikacji: 10.08.2017 14:54
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.11.2015 Sitkówka-Nowiny. Oczyszczalnia Ścieków.

19.11.2015 Sitkówka-Nowiny. Oczyszczalnia Ścieków.
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków powstanie w Kunowie w powiecie ostrowieckim. Inwestycja o wartości ponad 13 milionów złotych zyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Burmistrz Lech Łodej zaznacza, że to inwestycja niezbędna dla gminy. Istniejąca instalacja ma prawie 40 lat i nie spełnia swoich zadań. Mieszkańcy skarżą się na fetor unoszący się wokół niej. Zakład Komunalny zapewnia, że przy odpowiedniej konserwacji, oczyszczalnia wytrzyma do otwarcia nowej instalacji.

W tym momencie, część kanalizacji w gminie Kunów podłączona jest do oczyszczalni w Ostrowcu. Gmina ma obowiązek utrzymania instalacji, a opłata za ścieki wpłacana jest do gminy Ostrowiec. Po wybudowniu nowej oczyszczalni wszystkie skanalizowane wsie będą przyłączone do Kunowa.
Obecnie dostępu do sieci nie ma wieś Doły Biskupie, ale jest już projekt budowy kanalizacji w tej miejscowości. Na położenie rur czeka też Kolonia Inwalidzka i Janik. Przyłącza nie ma także południowa część gminy, gdzie gospodarstwa rozmieszczone są w dużej odległości i koszt podłączenia byłby bardzo wysoki. To wsie Bukowie i Biechów. Tam rozwiązaniem mają być przydomowe oczyszczalnie ścieków.

W tym momencie gmina Kunów ma podpisaną preumowę na wykonanie inwestycji, po podpisaniu umowy właściwej ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie budowy. Jak zapowiada burmistrz Lech Łodej, prace mogą rozpocząć się nawet w tym roku. Wraz z oczyszczalnią powstanie także instalacja fotowoltaiczna.

Koszt całej budowy to 13 milionów złotych. Gmina zdobyła unijne dofinansowanie w wysokości 7 milionów 340 tysięcy. Na resztę Kunów zaciągnie kredyt.

Reklama