Plenerowa wystawa fotograficzna w Sandomierzu

Data publikacji: 16.08.2017 15:28
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Plenerowa wystawa fotograficzna, Tomisław Giergiel, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Plenerowa wystawa fotograficzna, Tomisław Giergiel, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Fot. Tomisław Giergiel, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu / Plenerowa wystawa fotograficzna

Dawne fotografie Sandomierza można oglądać na wystawie plenerowej, zorganizowanej na Placu Poniatowskiego, przy Urzędzie Miasta. Najstarsze zdjęcia zostały wykonane u schyłku XIX wieku, a najmłodsze w latach 30- tych XX wieku.

Uwieczniają przeróżne sytuacje: wydarzenia polityczne, np. wyjście wojsk rosyjskich z Sandomierza i okupację austriacką, manifestację Trzeciego Maja i wiele innych - opisuje pomysłodawca i twórca wystawy, dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Na ekspozycji są również zdjęcia dokumentujące życie kulturalne, podróże w obrębie kordonu zaborczego do innych miast polskich, ale również do Wiednia. Wszystkie fotografie pochodzą z dwóch albumów, przechowywanych z pokolenia na pokolenie w rodzinie doktora Adama Trojanowskiego, stąd nazwa wystawy: „Albumy z sandomierskiej szuflady”.

Oprócz zdjęć można zobaczyć także dawne pocztówki, adresowane do posiadaczy dworu i majątku w Przewłoce koło Sandomierza: Janiny i Albina Rudzkich oraz Celiny i Stanisława Bukowskich.
Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski podkreśla, że wystawa pokazuje jak ogromny potencjał znajduje się w prywatnych zbiorach mieszkańców miasta i okolic.

- Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele cennych informacji kryją nasze rodzinne albumy, dlatego zachęcam wszystkich aby podzielili się swoimi zbiorami, by można było rozpowszechniać tę wiedzę - dodał burmistrz.

Zdjęcia są skanowane przez Muzeum Okręgowe i zwracane właścicielom. Niewykluczone, że w przyszłości powstanie publikacja, zawierająca najciekawsze fotografie.

adv adv
Wiadomości
Reklama