Rzeka, która skrywa niejedną tajemnicę. Wisła w Szczucinie

Data publikacji: 18.08.2017 21:11
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.08.2017 Szczucin. Rzeka Wisła. Most.

16.08.2017 Szczucin. Rzeka Wisła. Most.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce / Szczucin. Rzeka Wisła. Most.

Wspaniała przyroda, niesamowite historie i ludzie, którzy swój los połączyli z Wisłą. Na stronie radio.kielce.pl prezentujemy fotograficzny cykl, w którym co sobotę przedstawiamy kolejne odcinki, którymi królowa polskich rzek wyznacza granice ziemi świętokrzyskiej. Dzisiaj zapraszamy do fotograficznej podróży do Szczucina - miejsca pierwszego mostu na Wiśle łączącego Świętokrzyskie z Małopolską

Podążając wzdłuż brzegów Wisły trafiliśmy najpierw do Wyszogrodu i Opatowca, a tydzień później do Nowego Korczyna. Nasz trzeci przystanek to Szczucin - 194 kilometr od źródeł Wisły i pierwsze miejsce w którym z województwa świętokrzyskiego można przeprawić się mostem na drugą stronę rzeki.

16.08.2017. Wisła w okolicy Szczucina. Most na drodze krajowej nr 73 łączącej Świętokrzyskie z Małopolską i barki pogłębiające koryto rzeki. Fot. Jarosław Kubalski/ Radio Kielce

Most w tym miejscu funkcjonuje od 1925 roku. Przeprawa została zniszczona w 1939 roku, później odbudowana przez Niemców i ponownie zniszczona pod koniec II wojny światowej. Odbudowany w 1953 roku przez długie lata pełnił podwójną funkcję mostu drogowego i kolejowego dla kolejki wąskotorowej, która ze Szczucina prowadziła w kierunku Jędrzejowa. Od lat 70. XX wieku stał się wyłącznie mosem drogowym, przez który przebiega obecnie droga krajowa nr 73 prowadząca od Kielc w stronę Jasła.

W Szczucinie tuż za mostem odnajdziemy także wodowskaz. Dokonywane na nim pomiary odczytywane są codziennie na antenie Jedynki w Polskim Radiu. Urządzenie przygotowane jest do wskazania nawet 8,5 metrowej głębokości wody, w tym roku bardzo rzadko pokazuje rzekę przekraczającą 1 metr głębokości.

16.08.2017. Wisła w okolicy Szczucina. Wodowskaz pokazujący głębokość przepływającej wody. Fot. Jarosław Kubalski/ Radio Kielce

Najważniejszą atrakcją Szczucina, tuż przy drodze krajowej prowadzącej w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej jest Muzeum Drogownictwa. Obiekt na planie ślimaka zaprojektowany został przez kielecką architekt Alicję Bojarowicz. Zgromadzono w nim zabytkowe maszyny drogowe, a odwiedzający to miejsce turyści mogą zobaczyć nie tylko w jaki sposób w przeszłości budowano i utrzymywano drogi, ale także jak stawiano mosty. 

16.08.2017. Szczucin. Muzeum Drogownictwa przy drodze krajowej nr 73. Fot. Jarosław Kubalski/ Radio Kielce

W Muzeum Drogownictwa, jak poinformowała Radio Kielce kustosz Katarzyna Bochenek-Kolano oglądać można jeden z drewnianych pali, na których oparta była pierwotna konstrukcja mostu w Szczucina, a także kafary, którymi te pale wbijano w dno rzeki.

16.08.2017 Szczucin. Muzeum Drogownictwa. Kustosz Katarzyna Bochenek-Kolano w rozmowie z Bartłomiejem Zapałą. Fot. Włodzimierz Batóg/ Radio Kielce

Wisła to jednak nie tylko piękno przyrody i wspaniałe zabytki techniki. Rzeka od lat skrywa niejedną tajemnicę. W Szczucinie przez lata mieszkańcy żyli sprawą niewyjaśnionej śmierci młodej dziewczyny Iwony Cygan, której ciało znaleziono na wałach rzeki. Wyjaśnienie morderstwa, w które zaangażowane było policyjne Archiwum X, zszokowało niejednego i doprowadziło do wymiany całego miejscowego komisariatu policji. O wydarzeniach sprzed 20 lat, które wyjaśnione zostały dopiero w tym roku, donosiło m.in Polskie Radio Kraków.

Reklama