Tych samochodów na drodze nie spotkasz [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 19.08.2017 18:26
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.08.2017 Miedziana Góra. 11 Świętokrzyski Zlot Motocykli i Zabytkowych Pojazdów

19.08.2017 Miedziana Góra. 11 Świętokrzyski Zlot Motocykli i Zabytkowych Pojazdów
Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce / 19.08.2017 Miedziana Góra. 11 Świętokrzyski Zlot Motocykli i Zabytkowych Pojazdów

11 Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych rozpoczął się w Miedzianej Górze. W imprezie bierze udział 25 jednośladów oraz ponad 40 samochodów. Celem zlotu jest przypomnienie, że najlepszy swego czasu motocykl w Polsce i jeden z nielicznych w Europie był produkowany w Kielcach.

Najstarszy pojazd, który można zobaczyć na zlocie ma prawie 100 lat, powstał w 1924 roku. Magdalena i Artur Węgler z Warszawy, właściciele wiekowego Reno przyznają, że na drodze wzbudza on zainteresowanie.

- Kształtem przypomina łódkę lub rakietę. Ma rozkładany dach, a konstrukcja samochodu jest drewniana, obita blachą. Nie jest zbyt łatwy w prowadzeniu, ma tylko 15 koni mechanicznych, uruchamia się z korby, a hamulce ma tylko na tylne koła. Najszybciej jechałem nim 70 km na godzinę, większą prędkością się bałem - przyznaje Artur Węgler.

Mirosław Piskorek z Góry Puławskiej, wielokrotny Mistrz Polski w wyścigach pojazdów zabytkowych do Miedzianej Góry przyjechał ciemnozielonym Mercedesem Benzem z 1956 roku. Jak mówi, w rajdach bierze udział już od 15 lat.

- To jest model z początku produkcji. Ciekawa wersja tego auta, bo posiada duży, otwierany dach. Wyprodukowano tylko około 55 tysięcy sztuk tego modelu. Przez ostatnie dwa lata został odrestaurowany. Był całkowicie rozebrany na części, a później złożony został na oryginalnych częściach. W tym roku przejechałem już nim 5 tysięcy kilometrów - mówi Mirosław Piskorek. 

Po raz pierwszy na torze w Miedzianej Górze ścigał się Jaguar Stype z 1964 roku, którego właścicielem jest Włodzimierz Sadowski z Raszyna koło Warszawy.

- To można powiedzieć czterodrzwiowa limuzyna. Pół wieku temu tak właśnie wyobrażano sobie luksus, czyli skóra i drewno w środku samochodu. Jak na tamte czasy ma także wysokiej mocy silnik, bo 200 koni mechanicznych i pojemność 3,8. Maksymalnie można nim jechać z prędkością 200 km na godzinę - zdradza Włodzimierz Sadowski.

11 Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych będzie kontynuowany w niedzielę na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni. O godzinie 10.00 rozpocznie się prezentacja pojazdów zabytkowych i nowoczesnych. Będzie to parada pomiędzy budynkami skansenu. Pół godziny później rozpocznie się próba sprawności jazdy „slalomem do dworu”. Natomiast około 13.15 rozpoczną się pokazy mody retro, koncerty oraz konkurs elegancji oraz mecz piłkarski SHL kontra reszta świata. 

Tagi do tego wpisu
Reklama