Wystawcy z Polski i Europy na Świętokrzyskim Święcie Pszczoły

Data publikacji: 19.08.2017 18:29
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
VII Świętokrzyskie Święto Pszczoły

VII Świętokrzyskie Święto Pszczoły
Fot. Włodzimierz Batóg / Radio Kielce

W Bałtowie trwa jubileuszowe Świętokrzyskie Święto Pszczoły. Już po raz dziesiąty spotykają się pszczelarze z kraju i zagranicy. Są goście z Ukrainy, Litwy, Rumunii czy Niemiec. Na blisko 80 stoiskach można kupić lub obejrzeć zarówno sprzęt bartniczy jak i miody i produkty pszczele.

Józef Misiura z ostrowieckiego Koła Pszczelarzy od początku zaangażowany jest w przygotowanie imprezy w Bałtowie. Jak zaznacza, jej powodzenie przerosło oczekiwania organizatorów. W ciągu dziesięciu lat z lokalnego spotkania pszczelarzy amatorów stała się międzynarodową imprezą, największą tego typu w południowo-wschodniej Polsce.

Dziś odbyła się konferencja naukowa poświęcona apiterapii, czyli leczeniu produktami pszczelimi. Profesor Jerzy Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o najnowszych badaniach dotyczących właściwości propolisu. Jest on wykorzystywany w leczeniu trudno gojących się ran.

Wśród stoisk wystawienniczych można spotkać i profesjonalne firmy, zajmujące się produkcją i dystrybucją sprzętu pszczelarskiego, i pszczelarzy pasjonatów, dzielących się swoimi doświadczeniami. Wielu z nich prowadzi firmy od kilku pokoleń. Michał Sułkowski przyjechał z województwa dolnośląskiego. Budową uli zajmuje się już trzecie pokolenie w jego rodzinie. Doświadczenie przekazywane jest w niej z ojca na syna.

Wystawcy z Ukrainy przywieźli kosmetyki produkowane na bazie miodu. Cieszą się dużym powodzeniem, głównie wśród kobiet. Ten rodzaj kosmetyków jest w pełni naturalny i nie powoduje uczuleń.

W niedzielę kolejny dzień Świętokrzyskiego Święta Pszczoły w Bałtowie. Połączone będzie z dożynkami gminnymi. Msza na ich otwarcie rozpocznie się o 10.00. W korowodzie dożynkowym przejdą także pszczelarze z koszem zawierającym miód i produkty pszczele. Z okazji jubileuszowej edycji pszczelarskiego święta wydane zostały specjalne medale. Przyznane zostaną osobom i instytucjom, które wspierają pszczelarzy.

Reklama