Wybudowane zostanie Centrum Zdrowia Psychicznego

Data publikacji: 21.08.2017 14:24
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wizualizacja Centrum Zdrowia Psychicznego

Wizualizacja Centrum Zdrowia Psychicznego
Fot. Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji / Rzut planowanego budynku

W Kielcach powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego. Placówka wybudowana zostanie przy Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji. Budynek o powierzchni 1300 metrów kwadratowych będzie miał dwa piętra. Planuje się że w ciągu roku, pracujący tam specjaliści będą mogli przyjąć od 3 do 4 tysięcy pacjentów.

Jak informuje Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, w trakcie przygotowań jest już projekt budowlany. 

- W podpiwniczeniu budynku będą znajdowały się garaże, a na parterze dzienny oddział psychiatryczny. Piętro pierwsze przeznaczone zostanie na poradnię zdrowia psychicznego i zespół leczenia środowiskowego. Z kolei na najwyższej kondygnacji znajdować się będzie centrum koordynacji, w którym pacjent dostanie kompleksową informację o wszelkich dostępnych usługach, zarówno medycznych, jak i socjalnych - wylicza dyrektor Marek Scelina.

Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji przyznaje, że zaburzenia psychiczne, to oprócz schorzeń kardiologicznych i chorób onkologicznych, najczęstsze problemy zdrowotne dotykające Polaków. Badania wykazują, że co trzecia osoba w ciągu swego życia doświadcza chorób psychicznych.

- Problemy psychiczne będą należały do tej grupy, która systematycznie będzie wzrastała. W dużej mierze związane jest to ze stresem. To także wpływ warunków, w których żyjemy. Często nie możemy poradzić sobie z dotykającymi nas problemami - wyjaśnia Krzysztof Gąsior.

Pieniądze na budowę Centrum Zdrowia Psychicznego miasto zamierza pozyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Część przekaże także gmina Kielce.

Rozpoczęcie inwestycji uzależnione jest od pozyskania na jej realizację pieniędzy.

Reklama