Warszawa przyjechała do Bielin. Z naukobusem

Data publikacji: 28.08.2017 19:49
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.08.2017 Bieliny. Naukobus zawitał do Bielin.

28.08.2017 Bieliny. Naukobus zawitał do Bielin.
Fot. Marcin Różyc - Radio Kielce / Internatywna wystawa w Zespole Szkół Samorządowych w Bielinach

Jak wyglądają ludzkie narządy? Czy można połączyć dwie półkule pod odpowiednim ciśnieniem? Odpowiedzi m.in. na te pytania można znaleźć w Zespole Szkół Samorządowych w Bielinach, gdzie zaparkował „Naukobus” z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

To mobilne laboratorium, rodzaj wystawy z kilkunastoma eksponatami. Dzięki niej dzieci mogą poszerzyć wiedzę na wiele tematów - uważa Piotr Marszał, animator z Centrum Nauki Kopernik. Jego zdaniem - w wystawie najciekawsze są łamigłówki, dlatego, że przy zabawie nie potrzebna jest ogromna wiedza. - Każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieciom podoba się również człowiek-układanka, gdzie trzeba dopasować ludzkie organy do odpowiedniego miejsca w ciele - dodaje Piotr Marszał.

W otwarciu wystawy udział wzięła Renata Janik, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. - „Naukobus” cieszy się ogromną popularnością i wiele osób chce skorzystać z możliwości nauki w ten sposób. Od nowego roku planowane jest wprowadzenie kolejnych „mobilnych laboratoriów”. W jednym z tych pojazdów zainstalowane zostanie planetarium, co będzie dodatkową atrakcją - poinformowała Renata Janik.

- To wyjątkowa sytuacja, że do Bielin przyjechali naukowcy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To nie my musimy jechać do stolicy, bo Warszawa przyjechała do nas - stwierdził wójt gminy Sławomir Kopacz. - Cieszę się bardzo, bo wystawa wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i dzieci - dodał.

Mobilną wystawę zwiedziło wiele osób. Zwracały one uwagę na to, że taki sposób zdobywania wiedzy jest atrakcyjny. To dobre przygotowanie do rozpoczynającego się za tydzień nowego roku szkolnego - podkreślały.

„Naukobus” będzie stacjonował w Zespole Szkół Samorządowych w Bielinach jeszcze we wtorek. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach od 10.00 do 16.00. Projekt „Naukobus” realizowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik.

Reklama