Szkoły gotowe do nowej podstawy programowej

Data publikacji: 04.09.2017 09:58
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Karol Żak / Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty

Reforma edukacji wciąż wzbudza wiele emocji, ale jak uspokaja Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, wszystkie szkoły w regionie są przygotowane do nauczania według nowej podstawy programowej. Jak podkreślił gość Radia Kielce, nie potwierdziły się też opinie o masowych zwolnieniach nauczycieli.

- Okazało się, że pedagodzy, którzy obawiali się utraty pracy, nie stracili jej - zaznaczył Kazimierz Mądzik.

Gość Radia Kielce stwierdził, że pedagodzy poszukujący w tej chwili zatrudnienia, to osoby, które pracowały w oparciu o umowy na czas określony i nie zostały one im przedłużone. Nie stało się to w wyniku reformy oświaty, tylko niżu demograficznego.

 - Pierwsza klasa to 9 tysięcy ośmiuset uczniów, natomiast 4-ta prawie 16 tysięcy - o tyle osób jest mniej, więc trudno, żeby nauczyciele nie tracili zatrudnienia. W wyniku reformy powstało więcej oddziałów klas pierwszych gimnazjów, a więc wiele samorządów zatrudniało pedagogów. Wiadomo też, że tam, gdzie były samodzielne gimnazja i zamiast 3 klas od nowego roku są dwie, to nauczyciele musieli szukać pracy w innym miejscu - dodał.

Od dziś zmiany oświatowe obejmują wszystkie szczeble edukacyjne, od szkół podstawowych po ponadpodstawowe. W tych pierwszych nauka wydłużona zostanie do ośmiu lat. Gimnazja będą wygaszane, a tegoroczni szóstoklasiści rozpoczną naukę w klasach siódmych. O rok dłużej będą się również uczyć uczniowie liceów i techników. Zasadnicze szkoły zawodowe zastąpią dwustopniowe szkoły branżowe.

Warto zaznaczyć, że zmiany te wiążą się z wprowadzeniem zupełnie nowych podręczników. Część uczniów otrzyma ja bezpłatnie. Są to m.in. uczniowie klas I, IV i VI, którzy są objęci nową podstawą programową.

Zmiany dla szkół podstawowych zaczną się od roku szkolnego 2017/2018, a zakończą w roku szkolnym 2022/2023. Natomiast w liceach i technikach reforma będzie wprowadzana w latach 2019/2020 - 2023/2024.

Reklama