Zbliża się Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Celem Święty Krzyż

Data publikacji: 12.09.2017 13:21
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rajd Pielgrzymkowy

Rajd Pielgrzymkowy
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Trwają zapisy na 18. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż. Wydarzenie organizują wspólnie diecezja kielecka i Świętokrzyski Oddział PTTK. Pielgrzymi wyruszą w sobotę, 23 września, m.in. z Dębna, Św. Katarzyny, Łagowa, Waśniowa, Nowej Słupi i po raz pierwszy z Pawłowa.

Do wyboru jest w sumie 15 tras o różnym poziomie trudności oraz zróżnicowanym czasie wędrowania, od 2 do 10 godzin. Krótsze, łatwiejsze szlaki są dostosowane do potrzeb rodzin z małymi dziećmi i dla osób niepełnosprawnych.

- Najwcześniej, ok. godziny 5.00 wyruszą uczestnicy najdłuższej trasy, rozpoczynającej się przy kieleckiej katedrze - zapowiada Krzysztof Sabat, komandor rajdu. Najbardziej popularne są trasy o umiarkowanej długości, od 9 do 12 km. Od kilku lat najchętniej wybierana jest tzw. „trasa zbójecka” z Bielin, którą co roku wybiera ok. 1 200 osób. Wszystkie obsługuje ponad 100 wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich, którzy będą opowiadać o  ciekawostkach przyrodniczych i zabytkach.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbędzie się pod hasłem „Idźcie i głoście tajemnicę Krzyża”. Jego celem  jest pokłonienie się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, popularyzacja najstarszego sanktuarium polskiego, promowanie przyrody i dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz upowszechnianie turystyki pieszej.

- Ważny jest też wymiar duchowy - mówi ks. Jacek Kopeć, koordynator rajdu. Każda trasa zaczyna się w kościele wspólną modlitwą, gdzie miejscowy proboszcz błogosławi pielgrzymów. Także odwiedzane po drodze miejsca nawiązują np. do dawnej działalności benedyktynów.
- Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy organizuje diecezja kielecka, ale do udziału są zapraszani także wierni z diecezji radomskiej i sandomierskiej - dodaje ks. Jacek Kopeć. Św. Krzyż łączy te trzy diecezje. Rajd zakończy się wspólną mszą św. na świętokrzyskich błoniach o godzinie 15.00. Eucharystii będą przewodniczyć biskupi z Sandomierza, Radomia i Kielc.

W Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym co roku uczestniczy około 5 tysięcy osób. Chętni  mogą się zapisać do 20 września, wypełniając formularz na stornie internetowej rajd.pttkkielce.pl
Tego samego dnia (23.09.) na Św. Krzyż dotrze także V Pielgrzymka Rowerowa z Kielc, z udziałem biskupa Mariana Florczyka. Zapisy prowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach.

Z kolei w najbliższą sobotę, 16 września, diecezja kielecka wspólnie z MOSiR organizuje VI Rodzinny Rajd Pieszy „Kielce znane i nieznane”.

Zobacz opisy tras

Posłuchaj dźwięku Marleny Płaskiej o rajdzie:

Tagi do tego wpisu
Reklama