Cyrwus w roli Marszałka. Opatowiec pamięta o Piłsudskim

Data publikacji: 15.09.2017 10:15
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Opatowiecka Instytucja Kultury. Próba z aktorem Piotrem Cyrwusem przed spektaklem

Opatowiecka Instytucja Kultury. Próba z aktorem Piotrem Cyrwusem przed spektaklem "Opatowiec w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i Jego Legionom"
Opatowiec. 15.09.2017 / Fot. Radio Kielce

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec zorganizowało uroczystości patriotyczne w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego Legionom. W przygotowanym z tej okazji spektaklu zagrał znany aktor Piotr Cyrwus.

Prezes stowarzyszenia Anna Kowalczyk przyznała, że uroczystości miały na celu przypomnienie związków Piłsudskiego z ziemią opatowiecką. - Chcieliśmy przypomnieć o obecności Marszałka na naszej ziemi i przyczynić się do upowszechniania tej wiedzy historycznej wśród mieszkańców naszej gminy – powiedziała Anna Kowalczyk.  

Wójt gminy Sławomir Kowalczyk podkreśla, że pamięć o Józefie Piłsudskim jest w Opatowcu ciągle żywa. Przypomniał, że nad Wisłą znajduje się jeden z najokazalszych pomników Marszałka w Polsce. - Pomnik przypomina jego pierwsze boje na tym terenie w 1914 roku, kiedy, jak sam to określił, prowadził tańce wokół trzech rzek: Wisły, Nidy i Dunajca. To tutaj wykuwał swoje szlify wojskowe, tutaj nabierał rytmu wojskowego i tutaj w jego głowie układała się w realną Rzeczypospolita Niepodległa, którą wywalczył – zauważył wójt.

W przygotowanym spektaklu wzięli udział harcerze i młodzież szkolna z terenu gminy. Wśród nich były m.in. Emilia Kozioł i Nikola Wróbel. Jak powiedziały udział w uroczystościach był dla nich dużym przeżyciem. Uczestniczki uroczystości przypomniały, że Szkoła Podstawowa w Opatowcu nosi od niedawna imię Józefa Piłsudskiego. Dodały, że w listopadzie uroczyście wprowadzony zostanie do niej sztandar upamiętniający nowego patrona.

W spektaklu wziął udział aktor Piotr Cyrwus. Jak powiedział, marszałek Józef Piłsudski, to dla niego ważna postać. Artysta uważa go za wielkiego wodza i narodowego bohatera. Aktor przypomniał, również o trwających zdjęciach do filmu Macieja Pawlickiego „Legiony”, w którym gra jedną z ról. Film opowiadający o historii legendarnej formacji ma być najdroższym filmem w dziejach polskiej kinematografii. Będzie kosztował ok. 28 milionów złotych. - Marszałek był człowiekiem z krwi i kości z różnymi przywarami, który przeszedł swoją drogę, by stać się bohaterem narodowym. Dzięki niemu odzyskaliśmy niepodległość – podkreślił aktor.

Na przełomie listopada i grudnia w Opatowcu zorganizowany zostanie konkurs pieśni patriotycznych. Projekt poświęcony Marszałkowi zakończy 5 grudnia wieczernica patriotyczna z okazji 150. urodzin Józefa Piłsudskiego.  

Reklama