Cztery minuty trudnej historii Polski. Niezwykła animacja IPN

Data publikacji: 16.09.2017 13:30
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Film Niezwyciężeni

Film Niezwyciężeni
Fot. niezwyciezeni-film.pl

„Niezwyciężeni” to tytuł nowej, 4-minutowej animacji w technice 3D, która opowiada o heroicznej walce Polaków o odzyskanie wolności. Narratorem filmu w wersji polskiej jest aktor Mirosław Zbrojewicz, z kolei w anglojęzycznej Sean Bean. Przygotowywana jest również rosyjska wersja produkcji.

Jak informuje Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, za pomocą animacji „Niezwyciężeni” IPN chce pokazać trudną historię polskiej niewoli. Przedstawia kluczowe wydarzenia, począwszy od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Pojawiają się w nim postaci m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, Ireny Sendler i gen. Stanisława Maczka.

- Film jest przeznaczony także dla widzów zagranicznych. Nasza historia jest tak skomplikowana, że dla osób z zachodniej Europy jest często niezrozumiała. Oni nie bardzo wiedzą co stało się po 1944 roku, jak wyglądała nasza sytuacja oraz dlaczego Polacy walczyli z komunizmem - mówi.

Jak dodaje, film jest to także sposobem na przekazanie młodzieży trudnej polskiej historii. - Przez nowoczesną formę chcemy zaciekawić młodych ludzi i zainteresować ich losami naszego kraju. Ponadto, jeśli ukażemy wymiar tamtych wydarzeń oraz to, jakie miały konsekwencje, które w pewnym sensie ciągną się do dzisiaj, to być może zrozumieją dlaczego warto od czasu do czasu przyjść pod pomnik i oddać cześć naszym Bohaterom i przodkom - dodała naczelnik.

Dorota Koczwańska - Kalita informuje, że w związku z premierą filmu IPN planuje także rozpoczęcie we wrześniu akcji promocyjnej w szkołach całego regionu.

Premiera filmu ma związek ze zbliżającą się 78. rocznicą agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Produkcję „Niezwyciężeni” przygotowały IPN, studio kreatywne Fish Ladder i firma Juice.

Zobacz film „Niezwyciężeni”:

Reklama