Kielce żegnają swego ordynariusza. Uroczystości żałobne bp. Kazimierza Ryczana [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 18.09.2017 13:30 / Data aktualizacji: 18.09.2017 17:48
Autor: Bartłomiej Zapała , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Bp Kazimierz Ryczan nie żyje. Uroczystości pogrzebowe w Bazylice Katedralnej. Mszy przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz

Bp Kazimierz Ryczan nie żyje. Uroczystości pogrzebowe w Bazylice Katedralnej. Mszy przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz
Kielce. 18.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w minioną środę bp. seniora Kazimierza Ryczana, ordynariusza diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. W Bazylice Katedralnej odprawiono żałobną mszę święta w jego intencji. Przewodniczył jej kardynał Stanisław Dziwisz, homilię wygłosił bp kielecki Jan Piotrowski. - Bp Kazimierz bronił krzyża w przestrzeni życia publicznego i społecznego, mając świadomość, że to jego święty obowiązek jako gorliwego patrioty i Polaka. Kto broni Chrystusa, broni prawdy - mówił.

O godz. 16.00 w Domu Biskupa Kieleckiego odbyła się modlitwa przy trumnie zmarłego. Ta część uroczystości miała charakter prywatny, przeznaczony wyłącznie dla najbliższych - poinformował ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.

Zgromadziła się rodzina biskupa oraz najbliżsi współpracownicy z Kurii Diecezjalnej. Ciało zmarłego w uroczystym kondukcie przeniesiono przez plac Najświętszej Maryi Panny w kierunku Bazyliki Katedralnej. Trumnę nieśli księża.

Bp Kazimierz Ryczan nie żyje. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych w Bazylice KatedralnejKielce. 18.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O godz. 17.00 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, która transmitowana była na antenie Radia Kielce.

Udział w uroczystości wzięło ok. 20 biskupów, m.in. Prymas Polski, abp Wojciech Polak, ordynariusz diecezji gnieźnieńskiej.

Bp Kazimierz Ryczan nie żyje. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych w Bazylice KatedralnejKielce. 18.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Homilię w trakcie mszy żałobnej wygłosił następca bp. Kazimierza Ryczana w diecezji kieleckiej - bp Jan Piotrowski. - Od śmierci ostatniego biskupa kieleckiego, Jana Jaroszewicza, minęło już 37 lat. Dziś zgromadziła nas osoba św. pamięci bp. Kazimierza Ryczana, który był dobrym i gorliwym pasterzem naszej diecezjalnej wspólnoty przez 21 lat - rozpoczął.

- Biskup Kazimierz wstępując na tron biskupi w Kielcach nie oparł się tylko, jako wykładowca KUL, na sprawności intelektualnej, ale wybrał na wskroś ewangeliczny kształt swojej posługi - mówił obecny ordynariusz. - Bronił krzyża w przestrzeni życia publicznego i społecznego, mając świadomość, że to jego święty obowiązek jako gorliwego patrioty i Polaka. Kto broni Chrystusa, broni prawdy - mówił bp. Piotrowski.

Bp Kazimierz Ryczan nie żyje. Uroczystości pogrzebowe w Bazylice Katedralnej. Homilię wygłosił bp Jan PiotrowskiKielce. 18.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wspominał dokonania swego poprzednika. - Bp Kazimierz kochał Kościół kielecki jako wspólnotę wiary, wiernych i kapłanów. Przyszedł do diecezji, która stała się jego domem, matką i oblubienicą - stwierdzał. - Lata osobistego cierpienia - nawiązywał do nowotworowej choroby - utwierdzały go w przekonaniu, ze dusze Sprawiedliwych pozostają w rękach Boga. Do ostatnich chwil, mimo cierpienia, był skromny i bezpretensjonalny. Miał pewność, że jest blisko Boga i był mu zawsze wierny.

- Ty już wiesz, gdzie jest wiekuisty dom naszego Ojca. Będziesz w nim szczęśliwy na wieki. Odpoczywaj w Chrystusie na wieki - zakończył bp. Jan Piotrowski.

Posłuchaj całej homilii bp. Jana Piotrowskiego z poniedziałkowej mszy żałobnej

Po mszy św. odbyły się nieszpory żałobne w intencji zmarłego, pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka. Nieszpory rozpoczęły czuwanie modlitewne, które potrwa do 23.00. W tym czasie wszyscy wierni mogą podejść do trumny na indywidualną modlitwę w intencji zmarłego biskupa. W czasie czuwania czytane są też fragmenty homilii biskupa Kazimierza Ryczana.

Na jutrzejszą mszę pogrzebową, która rozpocznie się o godz. 15.00, do katedry będą mogły wejść jedynie zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Wszyscy wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii na terenie wokół katedry oraz na placu Jana Pawła II, gdzie będzie ustawiony telebim.

Uroczystości pogrzebowe bp. seniora Kazimierza Ryczana. Karawan z trumną wjeżdża do Domu Biskupiego, gdzie modli się rodzina zmarłego i jego najbliżsi współpracownicyKielce. 17.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dla księży i wiernych świeckich, którzy chcąc uczestniczyć w ceremonii przygotowano specjalne parkingi. Samochody osobowe mogą się zatrzymywać na placu Św. Wojciecha, wzdłuż ul. Czerwonego Krzyża, na placu Wolności, u zbiegu ulic Wesołej i Seminaryjskiej, przy stadionie od ul. Ściegiennego oraz przy pomniku Homo Homini. Z kolei autobusy i busy mogą parkować przy Stadionie i wzdłuż Alei Legionów.

adv adv
Wiadomości
Reklama