- Odcisnął wielkie piętno, zbierzemy tego dobre owoce. Pożegnanie bp. Ryczana

Data publikacji: 18.09.2017 21:43
Autor: Robert Szumielewicz , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2017 Kielce. Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych w Bazylice Katedralnej

18.09.2017 Kielce. Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych w Bazylice Katedralnej
Kielce. 18.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Bazylice Katedralnej w Kielcach odbyła się msza żałobna za zmarłego w ubiegłym tygodniu księdza biskupa Kazimierza Ryczana. W uroczystościach tłumnie udział wzięli wierni z regionu świętokrzyskiego, ale także parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej.

Senator Krzysztof Słoń przyznał w rozmowie z reporterem Radia Kielce, że biskup Kazimierz Ryczan był dla niego jak ojciec. - Często się z nim spotykałem i przywiązywałem dużą wagę do słów, które do mnie kierował - powiedział senator. Jak dodał, zawsze te spotkania były radosne i budujące, bo ksiądz biskup potrafił się odnaleźć w każdej sytuacji. Potrafił też nawiązać kontakt ze wszystkimi z którymi się spotykał. Z bardzo wielu wydarzeń czy sytuacji potrafił wyciągnąć trafne wnioski – powiedział Krzysztof Słoń.

W uroczystościach brał udział także poseł Bogdan Latosiński. Przyznał, że to niezwykle przykre uczucie żegnać się z człowiekiem tak wielkiego formatu. – Był to naprawdę człowiek oddany Kościołowi i całej ziemi świętokrzyskiej. Poza tym wielki patriota. Dla mnie to ponadto człowiek oddany ludziom pracy – zaznaczył poseł.

Poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że zmarły biskup Kazimierz Ryczan to była wybitna postać. Kościół kielecki miał to szczęście, że na niełatwe czasy posłany tutaj został biskup Kazimierz. – To nauczanie odcisnęło wielkie piętno nie tylko na kościele kieleckim, ale na całej ziemi świętokrzyskiej. To on prowadził nas przez kręte drogi przemian ustrojowych i jestem przekonany, że dobrze na ziemi świętokrzyskiej posiał i niebawem zbierzemy tego dobre owoce. To był wspaniały pasterz, który nie tylko słowem, ale i czynem pokazywał jak trzeba żyć, jak wyznawać te wartości, które legły u podstaw naszej wolności. To on nas pouczał, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze – podkreślił parlamentarzysta.

Poseł Maria Zuba zaznaczyła, że odszedł człowiek, który zasłużył się niewątpliwie nie tylko dla regionu świętokrzyskiego, ale dla całego kraju. Przypomniała, że w niedzielę biskup Kazimierz Ryczan był wspominany podczas pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę. – To, co powiedział w homilii biskup kielecki Jan Piotrowski, że więź chrześcijańska, która się wywodzi z miłości chrześcijańskiej jest więzią trwałą. Myślę, że w tej więzi pozostaniemy przy księdzu biskupie Kazimierzu Ryczanie w modlitwie i pamięci o wspaniałym człowieku, na którego mądrość zawsze liczyliśmy – podkreśliła Maria Zuba.

Przewodniczący kieleckiej Rady Miasta Dariusz Kozak powiedział, że biskup Kazimierz Ryczan był bardzo otwartym człowiekiem i zawsze służył pomocą jeśli się go poprosiło o radę. - Z pewnością będzie bardzo ciepło wspominany przez kielczan przez wiele lat - przyznał.

We wtorek o godz. 13.30 w kościele Św. Trójcy rozpocznie się modlitwa różańcowa. Później kondukt żałobny przejdzie do katedry ulicą Jana Pawła II i Plac Najświętszej Marii Panny. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 15.00. Po jej zakończeniu ciało biskupa Kazimierza Ryczana zostanie pochowane w krypcie katedralnej.

Specjalny program na antenie Radia Kielce  poświęcony pamięci zmarłego biskupa Kazimierza Ryczana rozpocznie się o godzinie 14.00. Po nim transmisja mszy żałobnej.

Reklama