W Busku powstaje hospicjum. Prace dobiegają końca

Data publikacji: 22.09.2017 14:57
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Busko-Zdrój. Hospicjum i ZOL

Busko-Zdrój. Hospicjum i ZOL
Busko-Zdrój. 22.09.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Dobiegają końca prace remontowe na piętrze oddziału chorób zakaźnych szpitala w Busku-Zdroju, gdzie od października działalność rozpocznie stacjonarne hospicjum i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Poprowadzi je Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta z Kielc.

Jak informuje Jarosław Zatorski, koordynator budowy hospicjum, placówka będzie w stanie przyjąć 24 pacjentów: 9 osób w części hospicyjnej i 15 w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.

Prace remontowe wykonano głównie z funduszy Fundacji oraz z pieniędzy pozyskanych w wyniku zbiórek przeprowadzonych w 84 parafiach południa regionu. Siedziba została doposażona również, dzięki dotacji z Funduszu Pracy pozyskanej poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju.

Jarosław Zatorski dodaje, że w przyszłym tygodniu podpisany zostanie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie działalności placówki. Podkreśla, że zapotrzebowanie na jej utworzenie na południu regionu było bardzo duże.

Z placówką kontaktuje się już wiele osób, które proszą o pomoc i przyjęcie do niej swoich najbliższych. Dodaje, że na terenie powiatu buskiego nie było do tej pory ani hospicjum, ani Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

- Placówka, która powstała, jest wynikiem dużego zaangażowania i uporu osób zainteresowanych jej powstaniem i pierwszą odpowiedzą na tak duże zapotrzebowanie na tę formę pomocy - podkreślił Jarosław Zatorski. 

Starania o budowę w Busku-Zdroju hospicjum trwają od 15 lat. Dodaje, że w oczekiwaniu na pomyślne sfinalizowanie jego budowy postanowiono uruchomić tymczasowe hospicjum i ZOL w buskiej lecznicy. Docelowa siedziba Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty czeka na dofinansowanie dalszych prac budowlanych z pieniędzy unijnych. Na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze około 10 milionów złotych.  

Obszarem działania hospicjum i ZOL-u będą trzy powiatu na południu regionu. Jarosław Zatorski dodaje, że Fundacja podjęła już starania o uruchomienie od marca na tym terenie również hospicjum domowego. Miałoby działać na terenie powiatu kazimierskiego, buskiego i pińczowskiego. Fundacja złożyła wniosek o dofinansowanie jego działalności z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- W tej chwili trwa weryfikacja merytoryczna wniosku. Mamy nadzieję, że uda nam się niebawem pozyskać niezbędne pieniądze i w marcu będzie mogło rozpocząć na tym terenie działalność hospicjum domowe - mówi Jarosław Zatorski.

Buska lecznica przekazała piętro oddziału chorób zakaźnych pod działalność hospicjum na mocy użyczenia na okres 3 lat. Uroczyste otwarcie placówki zaplanowano na 2 października. Obiekt poświęci biskup kielecki Jan Piotrowski. Wcześniej w intencji inicjatorów budowy hospicjum i ofiarodawców odprawiona zostanie w kościele zdrojowym św. Brata Alberta msza święta. Pierwsi pacjenci trafią do placówki 3 października.

Reklama