Wspólnie z kolegami z Niemiec poznają historię

Data publikacji: 23.09.2017 09:12
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
13,02,2017 Kielce . Przystanek Historia IPN

13,02,2017 Kielce . Przystanek Historia IPN
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Licealiści z II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach spotkają się dziś z uczniami z Gymnasium Antonianum z Vechty w Niemczech. Wizyta odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, w ramach projektu edukacyjnego „Zachować pamięć 2017”.

Młodzież będzie pogłębiać wiedzę na temat miejsc niemieckiego terroru w Polsce i na Kielecczyźnie oraz pozna dziedzictwo kulturowe regionu. Młodzi ludzie odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Natomiast w regionie świętokrzyskim będą to: Muzeum Przyrody i Techniki  w Starachowicach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”.

Uczniowie obejrzą prezentowane wystawy, zapoznają się z misją Instytutu Pamięci Narodowej oraz obejrzą film „Historia Kowalskich”. To fabularyzowany dokument nawiązujący do zbrodni  popełnionej przez Niemców w Starym Ciepielowie i Rekówce. Jesienią 1942 r. Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukryli swoich żydowskich sąsiadów. 6 grudnia 1942 r. o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom. Tego dnia spalono żywcem 34 osoby, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci.

Projekcja zostanie poprzedzona prelekcją dr Tomasza Domańskiego z Delegatury IPN w Kielcach na temat II wojny światowej w regionie świętokrzyskim. Po filmie uczniowie wraz z nauczycielami będą zwiedzać miejsca pamięci związane z historią II wojny światowej w Kielcach.

adv adv
Wiadomości
Reklama