Projekt przebudowy kieleckiego teatru nie w całości zaakceptowany [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 26.09.2017 11:53
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Kielce. Wizualizacja koncepcji architektonicznej Teatru im. Stefana Żeromskiego. Widok widowni Dużej Sceny.

Kielce. Wizualizacja koncepcji architektonicznej Teatru im. Stefana Żeromskiego. Widok widowni Dużej Sceny.
Fot. Pracownią architektoniczna WXCA

Koncepcja przebudowy dużej sceny w kieleckim Teatrze imienia Stefana Żeromskiego okazała się kością niezgody, między architektami a członkami Towarzystwa Przyjaciół Kielc, podczas konsultacji społecznych w sprawie remontu instytucji.

Projektanci zakładają obniżenie i powiększenie kąta nachylenia widowni, co ma poprawić widoczność z dalszych rzędów. Pod sceną zaplanowano zapadnie, a z jej prawej strony stworzenie tzw. kieszeni, umożliwiającej swobodne wyjeżdżanie elementów scenograficznych.

Dyrektor Teatru - Michał Kotański, zgadza się z opinią, że jest to radykalna, ale potrzebna zmiana, ponieważ ułatwi pracę i zapewni komfort zarówno aktorom, jak i publiczności. Planowane jest również zamontowanie plafonu i podwyższenie lóż.

Te rozwiązania zostały skrytykowane przez Krzysztofa Myślińskiego z Towarzystwa Przyjaciół Kielc i Jana Cedrę - byłego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich zdaniem, teatr powinien zachować jak najwięcej ze swojego oryginalnego wyglądu i należałoby raczej odtworzyć elementy pochodzące z dziewiętnastego wieku, niżeli jak to określali, silić się na nowoczesność.

Wojciech Gwizdak, prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i członek komisji konkursowej podkreśla, że każda z dwunastu prac przedstawiała różne podejścia do tematu. Niektóre z nich były bardzo inwazyjne, wiązały się z dużą skalą wyburzeń i przebudów. Tymczasem, w zwycięskim projekcie, autorzy pokazali, że umieją sobie poradzić z trudnościami, które stwarza zabytkowy budynek teatru.

Ostateczny projekt przebudowy tworzony jest od początku września, jednak dopiero teraz, formalnie rozpoczną się prace nad nim. Najbliższe miesiące architekci poświęcą na tworzenie koncepcji, aby z początkiem roku wykonać projekt budowlany. Natomiast w połowie roku zaplanowano oddanie pełnej dokumentacji wykonawczej wraz z kosztorysami.

Tagi do tego wpisu
Reklama