Nie tylko pogrom. Niemcy poznają historię Kielc

Data publikacji: 26.09.2017 21:51
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
IPN. Wizyta delegacji z niemieckich miejsc pamięci

IPN. Wizyta delegacji z niemieckich miejsc pamięci
26.09.2017 / Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Kilkunastoosobowa grupa pracowników niemieckich, nazistowskich miejsc pamięci z Berlina i okolic przebywa z wizytą w Kielcach. Goście z Niemiec poznawali historię stolicy województwa, zwiedzali miasto oraz znajdujące się w nim miejsca pamięci m.in. Wzgórze Zamkowe i Planty.

Odwiedzili także Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, gdzie wysłuchali prelekcji na temat działalności Instytutu Pamięci Narodowej oraz wykładu „Polska w obliczu dwóch totalitaryzmów na przykładzie Kielc”.

Naczelnik delegatury IPN w Kielcach Dorota Koczwańska–Kalita naczelnik poinformowała, że przedstawiciele delegacji niemieckiej zajmują się przede wszystkim tematyką Holocaustu.

- Podczas ostatniej wizyty naszej delegacji w Niemczech wywiązała się dyskusja dotycząca kwestii rasizmu słowiańskiego. Dziwiło to polskich naukowców, dlatego chcieliśmy teraz pokazać naszą historię II wojny światowej, nie tylko z perspektywy zbrodni popełnianych na Żydach, ale również ofiar ludności polskiej - powiedziała Radiu Kielce Dorota Koczwańska-Kalita. - Taka wymiana myśli i poznawanie historii jest dobrą drogą, aby budować pewną wspólnotę - dodała. 

Florian Kemmelmeier  z delegacji niemieckiej zaznaczył, że celem wizyty jest poznanie historii Kielc, które jego koleżankom i kolegom kojarzą się z pogromem kieleckim w 1946 roku. Inne fakty historyczne natomiast są mniej znane. - Taki wyjazd jest doskonałą możliwością, aby poszerzyć nasza wiedzę - powiedział.

Urząd Miasta Kielce od kilku lat współpracuje z podberlińskim Domem Konferencji w Wannsee. W ramach współpracy organizowane są seminaria, dyskusje, warsztaty dla kieleckich pracowników naukowych, nauczycieli i uczniów oraz wystawy dotyczące II wojny światowej.

W ramach tej współpracy przy udziale Delegatury IPN w Kielcach młodzież kielecka wraz z opiekunami w październiku wyjedzie do Berlina i Sachsenhausen, gdzie zwiedzi obóz koncentracyjny oraz miejsca pamięci związane z okresem II wojny światowej. W wyjeździe wezmą udział laureaci konkursu „Gdy człowiek był tylko numerem… Obywatele polscy w niemieckich obozach jenieckich, koncentracyjnych oraz obozach zagłady w okresie II wojny światowej”.

Reklama