Posłowie lobbują w sprawie Lwowskiej Bis

Data publikacji: 29.09.2017 15:53
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.08.2017 Sandomierz. Wisła. Most.

30.08.2017 Sandomierz. Wisła. Most.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł PiS Marek Kwitek wystosował interpelację do trzech ministerstw w sprawie budowy drogi szybkiego ruchu, tzw. Lwowskiej Bis w Sandomierzu oraz remontu starego mostu na Wiśle. Podpisało się pod nią także 17 innych posłów z województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Od kilku lat ruch pojazdów odbywa się wyłącznie po jednym moście, który przyjmuje cały ruch tranzytowy z zachodu na wschód. W ciągu doby przejeżdża tamtędy 21 tysięcy pojazdów. Według posła Marka Kwitka usprawnienie przejazdu jest ważne zarówno ze względów gospodarczych, infrastrukturalnych jak i zdolności obronnych Polski. Interpelacja została skierowana do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Mieszkaniowego, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju. Posłowie widzą szansę realizacji inwestycji, dzięki uwzględnieniu jej w programie  wzmacniania sieci dróg krajowych.

Obecnie remontowany jest odcinek drogi krajowej 77 od Lipnika do Milczan. Jej przedłużeniem w Sandomierzu jest tzw. obwodnica miasta. Wstępnie planuje się jej rozbudowę, gdyby więc połączyć to z budową Lwowskiej Bis oraz remontem starego mostu powstałby cały ciąg komunikacyjny.

Poseł przypomina, że poprzedni rząd nie wpisał sandomierskich inwestycji do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2020, co doprowadziło do marginalizacji regionu. Sandomierz wraz z Tarnobrzegiem i Stalową Wolą znalazł się w gronie 122 miast tracących funkcje społeczno- gospodarcze, dlatego - zdaniem parlamentarzysty - szansą na realizację budowy Lwowskiej Bis i odnowienie mostu jest wpisanie tych zadań także do Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, w którym przewidziane są działania na rzecz rozwoju obszarów wymagających szczególnego wsparcia,  ożywienia i zwiększenia dostępności komunikacyjnej.

Zwracając się do resortu obrony poseł wziął pod uwagę plany związane z przygotowaniem infrastruktury drogowej na potrzeby obronne państwa i zabezpieczenia potrzeb transportowych sił zbrojnych, co ma doprowadzić do określenia statusu dróg o znaczeniu strategicznym. Posłowie podpisani pod interpelacją są przekonani, że droga krajowa nr 77, wraz z przeprawą na Wiśle w Sandomierzu, zostanie w tych programach ujęta.

Poseł Marek Kwitek jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Królewskiego Miasta Sandomierza.

Reklama