Organowa uczta w Starachowicach

Data publikacji: 30.09.2017 16:50
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Kultura
Chór Kameralny Portamento

Chór Kameralny Portamento
Fot. Chór Kameralny Portamento

W Starachowicach rozpoczynają się XXVIII Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej imienia Stefana Ratusińskiego. Muzyki klasycznej będzie można słuchać przez cały październik w starachowickich kościołach.

Jak informuje Aneta Kordasiwicz, dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury, pierwszy festiwalowy koncert muzyki sakralnej zatytułowany „Laudate Dominum” da Chór Kameralny „Portamento”, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Koncert odbędzie się o godzinie 19 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Złotej. Usłyszymy także chór mieszany „Kamerton”. Artystom towarzyszyć będą pianistki  Aneta Foremniakowska i Edyta Piwowarczyk oraz altowiolinistka Magdalena Lisowska.

Chór Kameralny „Portamento” działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach od 1992 roku. Prowadzony jest przez Bożenę Magdalenę Mrózek. Członkami chóru są uczennice starachowickich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Chór wielokrotnie był nagradzany, otrzymał między innymi Złote, Srebrne i Brązowe oraz Bursztynową Harfę Eola na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Zajął I i III miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach, I i II miejsca na Międzynarodowym Festiwalu w Rzeszowie. Jurorzy docenili dbałość o prawidłową emisję głosu i kulturę brzmienia chóru.

Jak podkreśliła Aneta Kordasiewicz - największą atrakcją tegorocznej festiwalu jest koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod kierownictwem Agnieszki Duczmal, który odbędzie się 28 października o godz. 19 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Jana Pawła II.

W kolejną niedzielę 8 października o godz. 18 w kościele pw. Świętego Brata Alberta przy ulicy Bema przedstawiony zostanie spektakl słowno-muzyczny pt. ”Być  dobrym jak chleb”, w którym udział wezmą Jerzy Trela, Wojciech Trela, Sylwia Strugińska i Robert Grudzień.

Organizatorem festiwalu jest Starachowickie Centrum Kultury. Patronat nad nim sprawuje prezydent Starachowic.

Fot. Starachowickie Centrum Kultury

Reklama