Dąb Bartek świętuje 1017. urodziny

Data publikacji: 30.09.2017 18:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
1017 urodziny dębu Bartka w Zagnańsku

1017 urodziny dębu Bartka w Zagnańsku
Zagnańsk. 30.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

To jedno z najstarszych w Polsce drzew, od 1954 roku chronione prawem, jako pomnik przyrody. Imprezę w Zagnańsku tradycyjnie rozpoczęło Rykowisko i Pasowanie na „Borusa” uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Tę placówkę wybrała m.in. Klaudia Miernik ze Skarżyska-Kamiennej.

- W technikum leśnym uczy się już mój brat, poza tym bardzo lubię zwierzęta i las. W przyszłości, mam nadzieję, zostanę leśnikiem, chociaż jest to trudny zawód - stwierdziła Klaudia Miernik.

Po ślubowaniu odśpiewano Bartkowi kolejne „Sto lat”, a przed wiekowym drzewem uczestnicy pikniku zrobili pamiątkowe zdjęcie. Jak przypomniał Szczepan Skorupski, wójt Zagnańska, Dąb Bartek, to jedyny tak sędziwy i żywy pomnik w gminie.

- Jest w herbie naszej gminy i przede wszystkim symbolem środowiska, o które trzeba dbać każdego dnia. Temu właśnie służy to spotkanie, by przypominać młodzieży najważniejsze informacje o naszej przyrodzie - dodał Szczepan Skorupski.

Jak przyznaje Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk, Bartek jest już w nienajlepszej kondycji. Procent użyteczności zdrowej tkanki dębu wynosi zaledwie kilka centymetrów, natomiast stan próchnienia pnia sięga 95 proc., co spowodować może przewrócenie się drzewa.

- Najistotniejszą kwestią jest ekspertyza dotycząca statyki drzewa. Właśnie oczekujemy na jej wyniki. Były koncepcje, żeby wybudować nad dębem łuk, do którego podwieszono by ciężkie konary, jednak specjaliści z Uniwersytetu Łódzkiego uznali, że najlepszą metodą będzie modernizacja obecnie istniejących podpór - dodał Paweł Kowalczyk. 

Jeszcze w tym roku specjaliści mają opracować dokładne ekspertyzy, które pokażą, w jakim stanie jest najsłynniejszy dąb w Polsce.

Podobne wiadomości
Reklama