Sieć szpitali już funkcjonuje. Wiele zmian z korzyścią dla pacjentów

Data publikacji: 02.10.2017 13:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja dotycząca sieci szpitali oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej. Na zdjęciu: Jerzy Staszczyk - zastępca dyrektora świętokrzyskiego NFZ, Małgorzat Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, Renata Kazanecka - zastępca dyrektora świętokrzyskiego NFZ

Konferencja dotycząca sieci szpitali oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej. Na zdjęciu: Jerzy Staszczyk - zastępca dyrektora świętokrzyskiego NFZ, Małgorzat Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, Renata Kazanecka - zastępca dyrektora świętokrzyskiego NFZ
Kielce. 02.10.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Łatwiejszy dostęp do świadczeń z zakresu okulistyki, chirurgii ogólnej oraz ortopedii i traumatologii ruchu ma zapewnić mieszkańcom województwa świętokrzyskiego sieć szpitali, obowiązująca od 1 października. Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w ubiegłym tygodniu rozstrzygnięte zostały dodatkowe konkursy na te świadczenia.

- Dwie dodatkowe placówki wykonują świadczenia okulistyczne w zakresie chirurgii jednego dnia. Są to: spółka Lumos, która udziela świadczeń w Szpitalu Kieleckim oraz Uzdrowisko Busko- Zdrój "Górka". Z kolei w zakresie chirurgii ogólnej, świadczenia będzie wykonywała przychodnia "Przyjaciel" na os. Na Stoku. Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu są wykonywane także w Szpitalu Kieleckim – wymienia Małgorzata Kiebzak.

Ponadto NFZ zwiększył ryczałt na kardiologię i chirurgię ogólną Szpitalowi Powiatowemu w Starachowicach. Dodatkowe środki, poza otrzymanym ryczałtem otrzyma także Szpital Specjalistyczny w  Końskich. Pieniądze przeznaczy na skoordynowaną opiekę nad pacjentami po zawale. - To oznacza, że osoba, która trafi do tego szpitala będzie objęta nie tylko hospitalizacją, ale po pobycie w szpitalu zostanie przekierowana na rehabilitację – wyjaśnia Małgorzata Kiebzak.   

Od wczoraj zmieniły się także miejsca udzielania pomocy medycznej w nocy i święta. W Kielcach, po taką pomoc można się zgłaszać do przychodni przy ulicy Robotniczej, do siedziby Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Leonarda oraz przychodni specjalistycznej znajdującej się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Wejście do placówki znajduje się od strony ulicy Artwińskiego. Pozostałe miejsca udzielania nocnej i świątecznej pomocy medycznej znajdują się głównie w szpitalach powiatowych.

Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora świętokrzyskiego NFZ uważa, że takie rozwiązanie odciąży szpitalne oddziały ratunkowe. - Jeżeli pacjent wejdzie na SOR, a jego stan zdrowia nie będzie poważny, zostanie odesłany do miejsca udzielania nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Natomiast jeżeli stan jest poważny lub się pogorszy, będzie go można szybko przekierować na szpitalny oddział ratunkowy – stwierdził Jerzy Staszczyk.

Na naszej stronie internetowej radio.kielce.pl zamieściliśmy wykaz świętokrzyskich szpitali, które znalazły się w sieci. Jest tam też lista miejsc, do których można się udać po pomoc medyczną w święta i w nocy.

Reklama