W kurorcie otwarto hospicjum i ZOL

Data publikacji: 02.10.2017 19:18
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Busko-Zdrój. Otwarcie hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Busko-Zdrój. Otwarcie hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
Busko-Zdrój. 02.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Na piętrze oddziału chorób zakaźnych szpitala w Busku-Zdroju działalność rozpoczęło stacjonarne hospicjum i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. W placówce znajdzie miejsce 24 pacjentów. Poprowadzi ją Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta z Kielc. Uroczystego otwarcia i poświęcenia obiektu dokonał biskup kielecki Jan Piotrowski.

Jak informuje Jarosław Zatorski, przedstawiciel fundacji i jeden z inicjatorów otwarcia placówki, obiekt będzie w stanie przyjąć 9 pacjentów w części hospicyjnej i 15 w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Dodaje, że prace remontowe wykonano głównie z funduszy Fundacji oraz z pieniędzy pozyskanych w wyniku przeprowadzonych w  parafiach południa regionu zbiórek.

- Placówka jest dziełem ludzi dobrego serca - zaznaczył Jarosław Zatorski.

Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że nowa placówka jest miejscem szczególnym. Zdaniem hierarchy w miejscu, w którym świadczona będzie przede wszystkim opieka medyczna, nie może również zabraknąć opieki duchowej i szeroko pojętej miłości, współczucia i empatii dla ludzi, którzy będą musieli mierzyć się ze swoją chorobą, trudem, cierpieniem.  

- Świat choroby, jest światem, który towarzyszy dziejom ludzkości. Pan Jezus mówił, że biednych, chorych i cierpiących zawsze będziecie mieć u siebie. To jest ten świat, który nam przypomina, że jesteśmy tymi, którzy tylko przechodzą przez ziemię. Z punktu widzenia wiary wiemy, że nie jest to bezsensowne. Zmierzamy ku pewnemu właściwemu celowi, jakim jest ostateczne spotkanie z Panem Bogiem - powiedział bp Jan Piotrowski.

Busko-Zdrój. Otwarcie hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Na zdjęciu od lewej: bp kielecki Jan Piotrowski, proboszcz parafii św. Brata Alberta Marek Podyma, prezes Fundacji Gospodarczej św. Brata Alberta Marian JaworskiBusko-Zdrój. 02.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Burmistrz Waldemar Sikora zaznacza, że placówka powstała przy buskiej leczniczy jest pierwszym takim obiektem na południu regionu. Z usług hospicjum i ZOL-u będą mogli korzystać głównie mieszkańcy trzech powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Burmistrz przypomina, że starania o budowę w Busku-Zdroju hospicjum trwały od 15 lat. W oczekiwaniu na pomyślne sfinalizowanie jego budowy postanowiono uruchomić tymczasowe hospicjum i ZOL w buskiej lecznicy. Docelowa siedziba Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty czeka na dofinansowanie dalszych prac budowlanych z pieniędzy unijnych. Na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze około 10 milionów złotych.

- Widzimy, jak duże jest zapotrzebowanie na tę formę pomocy wśród ludzi starszych i osób z wyjątkowo trudną sytuacją zdrowotną. Liczymy, że Fundacji św. Brata Alberta przy wsparciu lokalnych samorządów uda się pozyskać brakujące pieniądze i dokończyć budowę docelowego hospicjum, w którym miejsce będzie mogło znaleźć ok. 50 pacjentów - zaznaczył burmistrz.   

Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta podjęła również starania o uruchomienie od marca hospicjum domowego. Działacze złożyli wniosek o dofinansowanie jego działalności z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Buska lecznica użyczyła piętro oddziału chorób zakaźnych pod działalność hospicjum na okres 3 lat. Pierwsi pacjenci trafią do placówki we wtorek.

Reklama