Jak dbać o piersi?

Data publikacji: 04.10.2017 14:06
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Kielce. Gość audycji Na Każdą Pogodę dr nauk medycznych Agnieszka Florek

Kielce. Gość audycji Na Każdą Pogodę dr nauk medycznych Agnieszka Florek
04.10.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi i właśnie o tym, jak dbać o piersi rozmawiamy ze specjalistą radioterapii onkologicznej, dr n. med. Agnieszką Florek ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Kształt i wielkość piersi dała kobietom natura, wiele mogą zrobić, by wyglądały na piękniejsze i jędrniejsze. Ale oprócz urody biustu ważna jest także profilaktyka raka piersi. Odpowiednio dobrany biustonosz, dieta, ćwiczenia i pielęgnacja powinny iść w parze z systematycznymi badaniami piersi. Pani doktor jak często powinnyśmy badać piersi?

- Mammografia, według standardowych zaleceń, powinna być wykonywana co dwa lata. Musimy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny. Kiedy występuje obciążenie rodzinne na pewno takie badanie powinno być wykonywane częściej. To też zależy od sytuacji klinicznej. Jeżeli jest zmiana w piersi, która wymaga obserwacji np. co trzy miesiące, czy pół roku, taką obserwację należy wykonać. Nie możemy trzymać się sztywno jakichś wytyczonych reguł.

Pamiętajmy, że w przypadku raka piersi profilaktyka pierwotna niestety nie istnieje. Istnieje natomiast profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrywanie raka piersi, polegające na regularnym wykonywaniu badań.

 

- Od jakiego wieku kobiety powinny wykonywać mammografię?

- To badanie zalecane od 40. roku życia. Jest to podyktowane statystyką. Chodzi też o to, jak pierś jest zbudowana. Dopiero około 40. roku życia ta pierś staje się lepiej widoczna dla mammografu, ponieważ wcześniej ze względu na swoją budowę gruczołową niewiele widać. Natomiast u młodszych kobiet wykonywane jest USG piersi.

 

- Wiele kobiet obawia się bólu podczas wykonywania mammografii, także naświetlenia.

- Dolegliwości bólowe przy wykonywaniu badania zdarzają się. Jest to związane z indywidualną wrażliwością piersi na ucisk. Natomiast jeżeli chodzi o napromienianie piersi podczas badania musimy pamiętać, że teraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii dysponuje już mammografami cyfrowymi. One mają kilkadziesiąt razy mniejsze promieniowanie, niż stare mammografy analogowe.

 

- Czy w przypadku raka piersi możemy mówić o czynnikach zachorowania?

- Owszem. Te czynniki to np. indywidualne predyspozycje, które zwiększają ryzyko zachorowaniea. Na pewno jest to obciążenie rodzinne, wczesne pojawienie się miesiączki, późne menopauzy, brak ciąży i palenie papierosów. Jeżeli natomiast chodzi o hormonalną terapię zastępczą, to tu zdania są podzielone. Jednak stosowanie tej terapii ponad 10 lat wiąże się z ryzykiem zachorowania.

 

- Czy rozmiar piersi jest czynnikiem ryzyka zachorowania na raka piersi?

- Nie, rozmiar piersi nie ma żadnego znaczenia. Niestety choroba może się zdarzyć i w małych i w dużych piersiach.

 

- Jakie są objawy raka piersi?

- Podstawowym objawem jest guzek. Pamiętajmy jednak, że w 80% guzków zmiany są łagodne, nienowotworowe. Natomiast inne objawy to: zaciągnięcie brodawki, zmiana skóry piersi, zmiana kształtu piersi, czy wyciek z brodawki. 

 

- Na czym polega leczenie tej choroby?

- Podstawową metodą leczenia raka piersi jest leczenie operacyjne. Może ono być oszczędzające, czyli z zachowaniem piersi. Może to też być mastektomia, czyli usunięcie gruczołu piersiowego. Jednak ta forma leczenia jest stosowana coraz rzadziej.

 

- Z pewnością wrogiem raka piersi jest ruch, aktywność fizyczna.

- Tak. Wrogiem każdego nowotworu jest odpowiedni, zdrowy styl życia, w tym jak najbardziej aktywność fizyczna oraz rozsądne i zdrowie odżywianie. To wzmacnia odporność organizmu i zmniejsza nasz poziom stresu, który również ma związek z występowaniem chorób nowotworowych.

Tagi do tego wpisu
Reklama