Mapa zagrożeń ma pomóc w walce z przestępstwami

Data publikacji: 06.10.2017 14:41
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.07.2017 Droga 74. Policja, wypadek.

25.07.2017 Droga 74. Policja, wypadek.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Do prawie 330 przestępstw na tle seksualnym doszło w województwie świętokrzyskim w ciągu ostatnich dwóch lat. Takie dane zostały zamieszczone w Policyjnej Mapie Zagrożeń Przestępstwami, która funkcjonuje od 1 października – informuje Kamil Tokarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

– Jest to już drugie narzędzie, po Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, które ma pomóc w identyfikacji miejsc zagrożonych – informuje Kamil Tokarski. Na mapie można odczytać m. in. ile gwałtów i uwiedzeń nieletnich odnotowali funkcjonariusze oraz gdzie mogą przebywać sprawcy.

Prezentowane w niej dane pochodzą z Krajowego Systemu Informacji Policji oraz Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości.

Jak wynika z mapy, w Kielcach w ciągu 2 lat doszło do prawie 110 takich przestępstw. Jeżeli chodzi o powiaty, to najwięcej zanotowano w powiecie starachowickim – 29 oraz ostrowieckim 28. Aplikacja z mapą dostępna jest bezpłatne w Internecie.

1 października, Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło także "Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym”. Spis składa się z dwóch części z dostępem ograniczonym i publicznym. Z pierwszego mogą korzystać m. in. organy wymiaru sprawiedliwości i dyrektorzy szkół, po wcześniejszym zalogowaniu. Rejestr publiczny natomiast będzie dostępny dla wszystkich użytkowników Internetu.

Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości informuje jednak, że nawet do początku 2018 roku może nie być w nim żadnych danych. Ma to związek z ustawowymi gwarancjami, przewidującymi możliwość wystąpienia przestępców z wnioskiem o wyłączenie zamieszczenia danych w rejestrze publicznym.

Reklama