Chirurgia naczyniowa w szpitalu powiatowym?

Data publikacji: 09.10.2017 10:57 / Data aktualizacji: 09.10.2017 13:54
Autor: Iwona Murawska , Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa PiS w Starachowicach. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS, Danuta Krępa - starosta starachowicki, Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Andrzej Bętkowski - wicewojewoda świętokrzyski

Konferencja prasowa PiS w Starachowicach. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS, Danuta Krępa - starosta starachowicki, Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Andrzej Bętkowski - wicewojewoda świętokrzyski
Starachowice. 09.10.2017 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Posłowie i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości chcą doprowadzić do utworzenia w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach oddziału chirurgii naczyniowej.

Od 1 października świadczące usługi w tym zakresie Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zawiesiły funkcjonowanie, ponieważ nie znalazły się w sieci szpitali, a to oznacza, że nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lider świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec zwraca uwagę, że mieszkańcy powiatu stracili dostęp do szybkiej pomocy medycznej w dziedzinie chirurgii naczyniowej. - Jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi zdrowotne, dlatego podjęliśmy działania, aby w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach powołać nowy oddział - mówi parlamentarzysta.

Starosta starachowicki Danuta Krępa podkreśla z kolei, że mieszkańcy powiatu muszą jeździć po pomoc do odległych o 60 kilometrów Kielc lub Końskich. - W przypadku zagrożenia życia czas odgrywa kluczową rolę - podkreśla starosta.

Danuta Krępa zapewnia jednocześnie, że są specjaliści, którzy wyrazili chęć pracy w Starachowicach, a władze powiatu wystosowały już do NFZ pismo z prośbą o zapewnienie finansowania.

Inicjatywę poparli parlamentarzyści PiS Marek Kwitek, Andrzej Kryj, a także wicewojewoda Andrzej Bętkowski i radny Tomasz Margula z Klubu "Razem dla Mieszkańców".

Zapowiedź grupy parlamentarzystów i samorządowców Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą utworzenia "naczyniówki" w starachowickim Szpitalu Powiatowym, wywołała reakcję Narodowego Funduszu Zdrowia. Instytucja ta ponownie przeanalizuje dostępność świadczeń medycznych w zakresie chirurgii naczyniowej dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że do instytucji nie wpłynęło jeszcze żadne pismo w tej sprawie. Jej zdaniem, dostępność do chirurgii naczyniowej jest na wysokim poziomie.

- Ta dostępność w naszym województwie to 240 procent średniej krajowej. Dlatego musimy jeszcze raz szczegółowo przeanalizować sytuację. Proszę nie zapominać też o tym, że NFZ będzie musiał posiadać pieniądze, ponieważ zakontraktowanie chirurgii naczyniowej wymaga dużych środków finansowych - dodaje Małgorzata Kiebzak.

Oddziały chirurgii naczyniowej w naszym regionie znajdują się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich. W Starachowicach takie usługi świadczyły Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, które nie weszły do sieci szpitali więc 1 października straciły finansowanie.

Reklama