Rośnie nasza świadomość ekologiczna. Chętniej wymieniamy piece

Data publikacji: 09.10.2017 14:53
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.12.2016 Starachowice. Komin. Kominy. Dym z komina. Smog.

14.12.2016 Starachowice. Komin. Kominy. Dym z komina. Smog.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Blisko 300 wniosków o dotację na wymianę pieców wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Dopłata może wynieść od 3 do 5 tysięcy złotych i jest realizowana w ramach programu „Zorza”. Nabór trwa od 15 września. Fundusz ma do wykorzystania 2 miliony złotych.

Mariusz Goraj wiceprezes instytucji zaznacza, że już teraz zainteresowanie jest znacznie większe niż podczas pierwszej edycji, w której wpłynęło ponad 170 tego typu wniosków.

Dodaje, że wypełnienie dokumentu jest bardzo proste. Można go ściągnąć ze strony funduszu lub pobrać osobiście. Warunkiem otrzymania dopłaty jest wymiana urządzenia opalanego paliwem stałym na inny rodzaj. Preferowane jest podłączenie się do sieci ciepłowniczych. 

Wnioski o dopłaty do wymiany pieców przyjmował również kielecki Urząd Miasta. Obecnie jednak liczba chętnych wyczerpała kwotę przeznaczoną na ten cel w tym roku. Było to 300 tysięcy złotych. Tutaj dotacja również wynosiła od 3 do 5 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju źródła ciepła. Preferowane było podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Program będzie jednak kontynuowany również w przyszłym roku.

Reklama