Upamiętnią likwidację getta w Wierzbniku

Data publikacji: 17.10.2017 12:21
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie na Fali - Przybij Piątkę z Radiem Kielce. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Świętokrzyskie na Fali - Przybij Piątkę z Radiem Kielce. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki oraz Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa wspólnie upamiętnią likwidację getta w Wierzbniku. Specjaliści z krakowskiej instytucji od 20 do 27 października poprowadzą w Starachowicach warsztaty, konferencje i spacer edukacyjny przez teren dawnego wierzbnickiego getta.

- Jego likwidacja została przeprowadzona 27 października 1942 roku. W ciągu jednego dnia z miasta zniknęło kilka tysięcy osób - przypomina Wioletta Sobieraj, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.

Rozegrał się wtedy dramat wielu ludzi i rodzin. Można o tym mówić w kategorii faktów historycznych, ale organizatorzy chcą podkreślić wymiar zerwanych relacji międzyludzkich.

- Chcemy przypomnieć, że to byli koledzy ze szkolnej ławki i sąsiedzi mieszkańców miasta - mówi Wioletta Sobieraj.

- Wydarzenia upamiętniające społeczność żydowską odbędą się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. 21 października zostanie otwarta wystawa „Listy do Sali” - zapowiada Wioletta Sobieraj.

Ekspozycja pokazuje losy jednej, młodej Żydówki, Sali Garncarz, która przeżyła obóz koncentracyjny. Co więcej, udało jej się zebrać wszystkie pamiątki, które zgromadziła podczas pobytu w tym miejscu. Są to przede wszystkim zapiski, które powstawały w latach 1940-1945. Jej wspomnienia wyrażają ogrom cierpienia milionów ludzi.

Po wernisażu wystawy zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej. Wystąpi grupa Legend of Kazimierz, która współpracowała m.in. z takimi artystami jak skrzypek Nigel Kennedy i kompozytorzy Hans Zimmer oraz Jan Andrzej Paweł Kaczmarek. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W sumie w ramach projektu „Mobilna przestrzeń kultury” Żydowskie Muzeum Galicja zaplanowało 12 wydarzeń w 4 miejscowościach. Poza Starachowicami są to Ostrowiec Świętokrzyski oraz Biecz i Zator w województwie małopolskim.

Reklama