Ulicami Buska przeszedł „marsz życia i nadziei”

Data publikacji: 17.10.2017 18:46
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Busko-Zdrój. Marsz Różowej Wstążeczki

Busko-Zdrój. Marsz Różowej Wstążeczki
Busko-Zdrój. 17.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ponad 100 kobiet wzięło udział w 6. Marszu Różowej Wstążeczki w Busku-Zdroju. Celem wydarzenia, które odbyło się pod hasłem „Piękna, bo zdrowa” było zwiększenie świadomości na temat raka piersi i raka szyjki macicy oraz propagowanie profilaktyki badań mammograficznych i cytologicznych.

Panie wyruszyły z Placu Zwycięstwa, a następnie przemaszerowały aleją Mickiewicza w stronę Parku Zdrojowego.

Busko-Zdrój. Marsz Różowej WstążeczkiBusko-Zdrój. 17.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Jak informuje organizator wydarzenia, Bogusława Majcherczak, Marsz Różowej Wstążeczki z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkanek Buska i okolicznych miejscowości. Dodała, że rośnie również liczba badających się kobiet w wieku od 50 do 69 lat. W powiecie buskim jest to już około 43 proc., w samym mieście około 50 proc.

- Liczymy, że niebawem statystyki będą jeszcze bardziej optymistyczne, a wydarzenia, takie jak to dzisiejsze, mają w tym pomóc - podkreśliła Bogusława Majcherczak.

W marszu wzięły udział m.in. kluby Amazonek z Pińczowa i Buska-Zdroju. Jak mówi prezes buskiego koła Bożena Król należy do niego obecnie 35 kobiet. Dodaje, że klub funkcjonuje od 2003 roku.

- Wiele kobiet nie ujawnia się i chowa. Próbujemy dotrzeć do takich osób i otoczyć je wsparciem i pomocą. To bardzo ważne, ponieważ same pamiętamy, jak nam było ciężko, kiedy w Busku nie było jeszcze klubu Amazonek - zaznaczyła Bożena Król.

Busko-Zdrój. Marsz Różowej WstążeczkiBusko-Zdrój. 17.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

O celowości marszu i potrzebie bycia razem w trudnych chwilach choroby przekonana jest założycielka buskiego klubu Amazonek i jedna z najstarszych uczestniczek marszu Jadwiga Zarzycka. Marsz, który przeszedł ulicami Buska nazwała „marszem życia i nadziei”.

- Mamy jedno życie, które dostałyśmy od Boga, ale o to życie trzeba też dbać i o nie walczyć. Efektem tej walki jest m.in. nasz klub Amazonek. Potrzebna jest również nadzieja, bo bez niej walka z chorobą byłaby o wiele trudniejsza. To właśnie nadzieja mobilizuje nas do działania i walki - podkreśliła Jadwiga Zarzycka.

Alicja Gregorczyk z rakiem piersi walczy od czterech lat. Jak powiedziała, wzięła udział w marszu, by w oparciu o własne doświadczenia namawiać kobiety do badań mammograficznych i cytologicznych.

- Wczesne wykrycie nowotworu, przy obecnym postępie medycyny, daje dużą szansę na wyleczenie - zaznaczyła Alicja Gregorczyk.

Busko-Zdrój. Marsz Różowej WstążeczkiBusko-Zdrój. 17.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

6. Marsz Różowej Wstążeczki w Busku-Zdroju zakończyło spotkanie z dr Małgorzatą Biskup ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, która mówiła o profilaktyce chorób nowotworowych. Wcześniej w Parku Zdrojowym na pamiątkę spotkania zasadzono dwie magnolie i tradycyjnie nadano im imiona, które nosiło najwięcej uczestniczek tegorocznego marszu. 11. i 12. magnolia w buskim Parku Zdrojowym otrzymała imię Halina i Grażyna.

Reklama