Miliony na atrakcje turystyczne. W Oblęgorku będzie baobab [LISTA PROJEKTÓW]

Data publikacji: 20.10.2017 15:45 / Data aktualizacji: 21.10.2017 09:50
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Oblęgorek. 20.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

11 projektów związanych z rozwojem turystyki w województwie świętokrzyskim otrzyma unijne wsparcie. Zarząd województwa świętokrzyskiego zatwierdził wybór projektów o łącznej wartości 88 milionów złotych. Dotacje wyniosą ponad 53 miliony złotych.

11 projektów związanych z rozwojem turystyki w województwie świętokrzyskim otrzyma unijne wsparcie. Zarząd województwa świętokrzyskiego zatwierdził wybór projektów o łącznej wartości 88 milionów złotych. Dotacje wyniosą ponad 53 miliony złotych.

Pieniądze otrzyma m.in. Geopark Kielce na rozbudowę Ogrodu Botanicznego i gmina Chęciny na utworzenie Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Miejscowość słynęła z wydobywania rud miedzi.

- Nowe atrakcje dla turystów powstaną w Sztolni „Teresa” - mówi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Udostępnione zostaną podziemne trasy turystyczne w ciągu chodnika o długości kilkuset metrów. Powstanie ścieżka edukacyjna, gdzie będzie można poznać miejscową przyrodę i dowiedzieć się jak wyglądało dawne górnictwo. Odrestaurowana i oświetlona zostanie także jedyna w regionie wieża górnicza.

Z kolei w Nowej Słupi rozbudowane zostanie Muzeum Starożytnego Hutnictwa. W planach jest sześciokrotne powiększenie powierzchni budynku i stworzenie nowoczesnej ekspozycji, wykorzystującej rozwiązania multimedialne. Muzeum powstało w 1960 roku w związku z odkryciami prof. Mieczysława Radwana i prof. Kazimierza Bielenina.

- Ekspozycja nie zmieniła się od prawie 40 lat, a budynek wymaga natychmiastowego remontu. Nowa ekspozycja zostałaby podzielona na działy tematyczne związane m.in. z osadnictwem i procesem wytopu żelaza w Górach Świętokrzyskich. Wykorzystane zostaną hologramy i wirtualna rzeczywistość - mówi Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Na przykład siadając wokół stanowiska archeologicznego i zakładając okulary VR będzie można obejrzeć film stając się uczestnikiem procesu wytopu żelaza sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Obok pojawią się pracujący hutnicy i dymiące piece. Natomiast przed wejściem do muzeum ma powstać podświetlana fontanna z iluminacją nawiązującą do dymarek.

Wsparcie otrzymają też projekty prywatnych przedsiębiorców, m.in. potomka Henryka Sienkiewicza. Jak informowaliśmy, planuje on stworzenie w Oblęgorku parku tematycznego, poświęconego twórczości Henryka Sienkiewicza. Inwestycja ma powstać na 6 hektarach łąk i lasów, położonych w sąsiedztwie pałacyku pisarza. Będzie można tam zobaczyć m.in. baobab, w którym przebywał Staś i Nel z powieści „W pustyni i w puszczy” oraz grotę Horpyny z „Ogniem i mieczem”. Na zwiedzających będą też czekać przewodnicy przebrani w stroje z epok opisywanych przez Henryka Sienkiewicza.

- Atrakcja będzie skierowana do wszystkich turystów, ale w szczególności do dzieci, które aktualnie poznają powieści pisarza w szkole. Park będzie się składał z 3 krain - mówi Michał Sienkiewicz, praprawnuk Henryka.

Pierwsza byłaby poświęcona „W pustyni i w puszczy”, druga związana z Trylogią, a trzecia o nazwie „Świat Sienkiewicza” ma pokazywać, jak żył pisarz w Oblęgorku, czym zajmował się poza pisaniem oraz jak wyglądał Oblęgorek w tamtych czasach.

Urząd marszałkowski przyznał pieniądze w ramach regionalnego konkursu związanego z rozwojem potencjału endogenicznego. Zainteresowanie programem było tak duże, że kwota projektów, które wpłynęły na konkurs dziesięciokrotnie przewyższyła pulę pieniędzy do rozdania.

Lista projektów wybranych do dofinansowania:

 1. Gmina Busko Zdrój:  "Wzrost gospodarczy uzdrowiska poprzez rozwój potencjału endogenicznego i zwiększenie dostępu do zasobów naturalnych-Rodzinny Park Zdrowia w Busku-Zdroju"
 2. Gmina Sandomierz:  "Podniesienie atrakcyjności turystycznej Sandomierza poprzez wykorzystanie potencjałów endogenicznych"
 3. Nowa Słupia: "Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi wraz z zagospodarowaniem terenu przestrzeni z dostosowaniem do prowadzenia działalności kulturalnej". Przeczytaj więcej: post-53809
 4. Powiat opatowski: „Budowa infrastruktury do wykonywania zadań z zakresu kultury, turystyki i rekreacji w powiecie opatowskim”
 5. Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.: "Uzdrowiskowa Wieża Ciśnień Busko-Zdrój". Przeczytaj więcej: pl/post-55330
 6. Gmina Chęciny: "Utworzenie Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego w Miedziance"
 7. Gmina Kielce/ Geopark Kielce: "Rozbudowa Ogrodu Botanicznego w Kielcach w oparciu o endogeniczne zasoby dziedzictwa naturalnego". Przeczytaj więcej: pl/post-60948
 8. Michał Sienkiewicz CONLOG: "Stworzenie przez firmę Michał Sienkiewicz Conlog, Sienkiewiczówka nowego pakietu usług turystycznych poprzez budowę obiektu noclegowego-hostelu oraz utworzenie parku tematycznego pn. Krainy Henryka Sienkiewicza – jako sposób na rozwój potencjału endogenicznego gminy Strawczyn. Przeczytaj więcej: pl/post-55024
 9. Powiat kazimierski: "Wykorzystanie potencjału endogenicznego Powiatu Kazimierskiego przez budowę odkrytego basenu mineralnego". Przeczytaj więcej: post-52227
 10. Mellow Yellow Consulting Marcin Mazur: "Budowa centrum turystyki i kultury rowerowej w miejscowości Święta Katarzyna"
 11. 11.  Województwo świętokrzyskie – Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych: "Stacja Hajdaszek - Kolejowy Skansen". Przeczytaj więcej:post-53765
Reklama