Dwie dekady ostrowieckich amazonek

Data publikacji: 20.10.2017 19:28
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Zdrowie
Ostrowiec Świętokrzyski. Jubileusz 20-lecia ostrowieckiego klubu Amazonek

Ostrowiec Świętokrzyski. Jubileusz 20-lecia ostrowieckiego klubu Amazonek
Ostrowiec Świętokrzyski. 20.10.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

20 lat istnienia świętował ostrowiecki klub Amazonka. Skupia kobiety, które przeszły chorobę nowotworową piersi. Aktualnie klub skupia około 75 członkiń, a opieka na terenie miasta objętych jest około dwustu. Panie mogą liczyć na rehabilitację konieczną po mastektomii, opiekę psychologa czy udział w warsztatach rękodzielniczych.

Prezes ostrowieckich Amazonek Danuta Ogórek podkreśla, że rolą stowarzyszenia jest wspieranie kobiet, które przeszły chorobę nowotworową. Pomoc można uzyskać na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim wsparcie na płaszczyźnie duchowej. Danuta Ogórek podkreśla, że kobiety, które przeszły mastektomię, są często przerażone, zagubione, nie wierzą w skuteczność leczenia. Kontakt z osobami, które żyją wiele lat po usunięciu nowotworu, pomaga w pokonaniu choroby. Przykład innych kobiet daje siłę do walki z chorobą. Danuta Ogórek żyje 28 lat po zdiagnozowaniu guza piersi. Od początku angażowała się w prace klubu Amazonek. Dziesięć lat temu wybrano ją na prezesa, teraz trwa trzecia kadencja na tym stanowisku.

Uczestniczące w spotkaniu kobiety zgodnie podkreślały, że rozmowy z osobami, które przeszły tę samą chorobę, są równie ważne jak wsparcie ze strony rodziny. Nikt nie jest w stanie tak dobrze zrozumieć osoby chorej, jak ktoś, kto przeszedł podobną drogę.

Wykład dotyczący profilaktyki nowotworowej wygłosił doktor Słowik ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Podkreślał też, że w procesie leczenia spotkania w grupach takich jak klub Amazonek jest bardzo istotne. Daje nadzieję, na wyleczenie, pokazuje, że są osoby, które pokonały chorobę.

W Polsce istnieje już kilkaset klubów i stowarzyszeń skupiających kobiety po chorobie nowotworowej piersi. Pierwszy powstał w 1987 roku.

Tagi do tego wpisu
Reklama