Szpital w Opatowie - starosta powtarza scenariusz?

Data publikacji: 20.10.2017 20:53 / Data aktualizacji: 23.10.2017 07:48
Autor: Katarzyna Podraza , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.9.2016 Opatów. Interwencja Radia Kielce i TVP3 w Opatowie dotycząca sytuacji w tamtejszym szpitalu.

21.9.2016 Opatów. Interwencja Radia Kielce i TVP3 w Opatowie dotycząca sytuacji w tamtejszym szpitalu.
Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Powiat opatowski prawdopodobnie znów przejmie zarządzanie miejscowym szpitalem. Dziś w tej sprawie odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. To powtórka sytuacji sprzed poprzednich wyborów samorządowych. Zarządzająca lecznicą spółka Centrum Dializa z Sosnowca wydała komunikat, w którym zapowiada rozwiązanie umowy z powiatem, lub zawieszenie działalności placówki. Przedstawiciele firmy grożą, że z końcem miesiąca zawieszą pracę szpitala, jeśli starosta nie zgodzi się przejąć lecznicy.

Podobna sytuacja miała miejsce przed ostatnimi wyborami samorządowymi - przypomina radny Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Staniek. - Z informacji, które posiadam, w szpitalu pracowała komisja powołana przez starostę Bogusława Włodarczyka z PSL, która miała za zadanie wykazać nieprawidłowości. Miały one być pretekstem do wypowiedzenia umowy dzierżawy lecznicy - napisał Tomasz Staniek, w komunikacie do redakcji Radia Kielce.

Jego zdaniem, to powtórka scenariusza z przed 3 lat. - Na kilka miesięcy przed wyborami zrywana jest umowa z nieudolną spółką dzierżawiącą szpital, lecznicę przejmuje spółka TOP Medicus, której 100 % udziałów posiada powiat opatowski. Na tej kanwie rozwijana jest świetlana przyszłość i nowe perspektywy. Jednak jak się później okazuje były to tylko przedwyborcze omamy rządzącego starosty z PSL. Po wyborach szpital zostaje znów wydzierżawiony tym razem uzdrowicielem ma być spółka Centrum Dializa. Obydwie dzierżawy zachwalane przez starostę opatowskiego kończą się fiaskiem, a szpital zostaje doprowadzony do upadku. Mam tu na myśli rozkład struktury organizacyjnej oraz utratę zaufania społecznego. Z całą stanowczością za tę katastrofę zarządczą odpowiedzialność ponosi Bogusław Włodarczyk z PSL, który powinien na poniedziałkowej sesji podać się do dymisji - napisał Tomasz Staniek.

W komunikacie prasowym, spółka Centrum Dializa informuje, że zwróciła się do starosty z propozycją rozwiązania za porozumieniem stron umowy dzierżawy opatowskiego szpitala, z dniem 31 października. Według spółki, szpital jest codzienne kontrolowany przez powiat i inne organy publiczne, a donosy do organów ścigania, dzierżawca odbiera jako „nękanie i środek wywierania presji mającej, jak należy domniemywać, skłonić dzierżawcę do rezygnacji z prowadzenia szpitala”.

Starosta opatowski Bogusław Włodarczyk z PSL, w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że podczas rozmów z przedstawicielami spółki, które zaplanowano na poniedziałek, zostaną wypracowane rozwiązania pozwalające na przejęcie szpitala przez samorząd za porozumieniem stron, w ramach cesji kontraktu na świadczenia zdrowotne. Szpital będzie mogła przejąć powiatowa spółka Top Medicus, która obecnie na mocy umowy z NFZ prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i udziela świadczeń rehabilitacyjnych.

Tomasz Staniek przypomina, że radni PiS i poseł tego ugrupowania - Anna Krupka apelowali do Bogusława Włodarczyka o podanie się do dymisji i wypowiedzenie umowy dzierżawy szpitala.

Funkcjonowanie opatowskiego szpitala bada prokuratura. Nieprawidłowości wykazały kontrole NFZ i samorządu. W ub.r. fundusz cofnął kontrakt dla jednego z oddziałów. Spółka Centrum Dializa z Sosnowca dzierżawi szpital od powiatu opatowskiego od września 2015 r. Umowa miała obowiązywać 30 lat. W piątek rozpoczął się proces przeciwko szpitalowi z powództwa NFZ. Fundusz domaga się wypłaty 100 tysięcy złotych kary, za niewypełnianie kontraktu przez opatowską lecznicę.

Reklama