Podczas mszy będą namawiały kobiety do badań

Data publikacji: 22.10.2017 14:56
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mammobus

Mammobus
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Amazonki z Kazimierzy Wielkiej będą namawiać kobiety do profilaktycznych badań mammograficznych i cytologicznych. Z mieszkankami miasta spotkają się na popołudniowej mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W jej trakcie razem z wiernymi będą się modlić o wstawiennictwo św. Rity, której kult w kazimierskiej parafii jest szczególnie żywy.

Jak informuje Iwona Wolna-Biały, stowarzyszenie Amazonek w Kazimierzy Wielkiej jest najmłodszym w regionie. Powstało rok temu. Dodaje, że paniom nie brakuje energii i pomysłów, jak skutecznie namawiać inne kobiety do badań i jak z uporem przekonywać, że rak to nie wyrok. 

- Chcemy pomagać i otoczyć wsparciem kobiety, które zmagają się z chorobą na różnym etapie. Każda z nich jest mile widziana w naszym gronie. Każdej kobiecie jesteśmy w stanie pomóc - przekonuje Iwona Wolna-Biały.

Katarzyna Erbel przypomina, że październik jest miesiącem walki z nowotworem piersi. Dzisiejsze spotkanie w Kazimierzy Wielkiej ma być, jak tłumaczy, odpowiedzią na podejmowane w tym czasie akcje propagujące profilaktykę choroby.

- Chcemy przede wszystkim przekazać wszystkim kobietom swoje przemyślenia odnośnie choroby i jej wszystkich etapów. Opowiemy i podpowiemy, jak podnieść się w tych ciężkich chwilach i jak żyć z nadzieją, że będzie coraz lepiej, a będzie coraz lepiej - podkreśla kazimierska Amazonka.

Ewa Zapart do onkologa trafiła w ostatniej chwili. Jak opowiada, guza na piersi wyczuła sama. Wcześniej nigdy nie przeprowadzała badań mammograficznych. Dziś chce do tego namawiać innych.

- Wiedza nic nie kosztuje, natomiast niewiedza może kosztować nasze życie - przestrzega.

Z kolei dla Marty Gądzik najważniejsza w walce z chorobą oprócz wsparcia rodziny była wiara. Jak tłumaczy, św. Rita, o której wstawiennictwo będą się modlić Amazonki jest patronką od spraw trudnych i niemożliwych. Dodaje, że parafianie z Kazimierzy Wielkiej modlą się do świętej każdego 22 dnia miesiąca. W trakcie mszy świętej uczestnikom nabożeństwa rozdawane są róże uznawane za symbol św. Rity.

- Św. Rita swoim życiem dała przykład, że kierując się ze swoimi problemami do Boga, możemy uzyskać pomoc. Nam wiara bardzo nam pomogła. Dlatego postanowiłyśmy po raz pierwszy, korzystając z kultu patronki od rzeczy trudnych, zorganizować taką uroczystość w kościele, pokazać się mieszkańcom i do nich wyjść - wyjaśnia Marta Gądzik.

Msza święta w kazimierskiej świątyni z udziałem Amazonek rozpocznie się o godzinie 18.00. 

Podobne wiadomości
Reklama