Z rotmistrzem przed Świętem Niepodległości. Filmowe popołudnie w Sitkówce-Nowinach

Data publikacji: 29.10.2017 08:05 / Data aktualizacji: 29.10.2017 21:24
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Podróże z Pileckim. Na zdjęciu : Sebastian Nowaczkiewicz -  wójt Gminy Sitkówka-Nowiny

Podróże z Pileckim. Na zdjęciu : Sebastian Nowaczkiewicz - wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
Nowiny. 29.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Nowinach wyświetlono film poświęcony życiu rotmistrza Witolda Pileckiego. Dokument pokazuje bohaterską działalność żołnierza, który jako ochotnik zgłosił się do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, a także przygotował raporty informujące Aliantów o tym, co dzieje się w tym miejscu.

Seans był przeprowadzony w ramach projektu „Podróże z Pileckim”, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Auschwitz-Memento.

Wiceprezes Maciej Klima opowiadając o rotmistrzu Witoldzie Pileckim podkreślił, że angażował się on w sprawy społeczne, był poetą, lubił malować. We wsi, w której osiadł zbudował mleczarnię i zorganizował straż pożarną. Był także autorem raportów z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, do którego poszedł jako ochotnik. W czasie pobytu w KL Auschwitz stał się organizatorem ruchu oporu w tym miejscu.

Maciej Klima podkreśla, że w planach jest już kolejny film. Tym razem bohaterem historii zostanie syn Rotmistrza - Andrzej Pilecki, który przebył niedawno trasę ucieczki swojego taty z obozu w Oświęcimiu.

- Chcemy w związku ze zbliżającą się rocznicą odzyskania niepodległości zwrócić uwagę mieszkańców na ważne osoby i wydarzenia, stąd pomysł o pokazaniu tego dokumentu - powiedział wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz.

Kolejny seans zaplanowano na 14 listopada, będzie wtedy prezentowany film ”Wilk”, który opowiada o Zbigniewie Kruszelnickim.

Reklama