We Włoszczowie otwarto hospicjum

Data publikacji: 06.11.2017 13:49
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Włoszczowa. Stacjonarne hospicjum w Szpitalu Powiatowym

Włoszczowa. Stacjonarne hospicjum w Szpitalu Powiatowym
Włoszczowa. 06.11.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

W Szpitalu Powiatowym we Włoszczowie rozpoczęło działalność stacjonarne hospicjum. W placówce znajduje się 10 łóżek dla osób terminalnie chorych. Będą tam trafiać m.in. pacjenci z chorobami onkologicznymi - informuje Joanna Ochał, dyrektor włoszczowskiej lecznicy.

- Zapotrzebowanie w regionie na tego typu świadczenia medyczne jest większe, dlatego myślę, że w przyszłości będziemy poszerzać ten zakres działalności. W hospicjum zatrudnieni są lekarze anestezjolodzy, chirurdzy oraz specjaliści chorób wewnętrznych oraz pielęgniarki, które ukończyły odpowiednie kursy w tym zakresie - dodała Joanna Ochał.

Aleksandra Kułaga, pielęgniarka koordynująca hospicjum informuje, że do pracy w placówce poszukiwani są wolontariusze. Często jest tak, że rodzina chorego nie ma możliwości zajęcia się swoim bliskim, a w naszej placówce pacjenci mają fachową pomoc.

- Dbamy o to, żeby podopieczni nie mieli odleżyn, byli dobrze odżywieni i czuli się tu nie jak w szpitalu, ale jak w domu - mówi Aleksandra Kułaga.

Pierwsi pacjenci, którzy trafili do włoszczowskiego stacjonarnego hospicjum chwalą sobie pobyt w tej placówce.

Włoszczowa. Stacjonarne hospicjum w Szpitalu PowiatowymWłoszczowa. 06.11.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Szpital Powiatowy we Włoszczowie podpisał z NFZ kontrakt na prowadzenie stacjonarnego hospicjum do 30 czerwca 2022 roku.

W województwie świętokrzyskim funkcjonuje kilka stacjonarnych hospicjów, w których w sumie są 172 miejsca. W Kielcach działają dwa hospicja: na Czarnowie gdzie są 44 miejsca i w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, które dysponuje 18 łóżkami.

Poza Kielcami stacjonarne hospicja znajdują się jeszcze w Busku - Zdroju. Są tam 24 miejsca dla osób terminalnie chorych. Podobna placówka, ale na 12 łóżek, jest w Ostrowcu Świętokrzyskim i Kałkowie - Godowie na 27 łóżek. Osoby nieuleczalnie chore opiekę mogą także znaleźć w szpitalu w Jędrzejowie. W tamtejszym hospicjum jest 16 łóżek. Tyle samo miejsc jest w Starachowicach, natomiast w Sandomierzu 15. 

Reklama