Program Senior +: powstaną dzienne domy i kluby seniora

Data publikacji: 06.11.2017 15:31
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja na temat programu Senior + w 2018 roku

Konferencja na temat programu Senior + w 2018 roku
Kielce. 06.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rząd w przyszłym roku przeznaczy 80 milionów złotych na program Senior +. Jak przypomina Michał Szczegielniak, specjalista w departamencie polityki senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej główne założenia programu to tworzenie sieci placówek: dziennych domów oraz klubów seniora.

Nie są jeszcze znane kwoty, które trafią do poszczególnych województw na wsparcie tego programu, bowiem będzie to zależało od zainteresowania projektem poszczególnych samorządów.  

Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski informuje, że urzędnicy widzą w tym roku większe zainteresowanie programem. Pozytywnie rozpatrzono 15 wniosków z całego województwa. Od następnego roku ministerstwo w ramach programu będzie wspierać utrzymanie tych ośrodków.  

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń uważa, że projekt jest odpowiedzią na powstające w Polsce potrzeby, bowiem nasze społeczeństwo się starzeje. Zdaniem parlamentarzysty region świętokrzyski wymaga specjalnej troski w tym zakresie. Seniorzy z naszego regionu czerpią wiele pozytywnych wrażeń z funkcjonowania tych ośrodków. Tego przedsięwzięcia nie da się jednak zrealizować bez udziału samorządów - dodał senator.

Zdaniem poseł Prawa i Sprawiedliwości Marii Zuby "Senior+” to dobry program. Jest przeznaczony głównie dla osób, które chcą uczestniczyć towarzysko w społeczeństwie i mieć miejsce, gdzie mogliby miło spędzić czas. Dofinansowanie rządowe do projektów wynosi 80%, co jest dużą pomocą dla samorządów - podkreśliła Maria Zuba, poseł PiS.

W województwie świętokrzyskim mieszka ponad 250 tys. seniorów.

Reklama